Г20 и сукоб у Украјини: Хладно, хладно, зима
Највеће светске економије окупљене у Г20 сигнализирале су слабљење подршке Украјини, објављујући заједничко саопштење у којем су раније критике на рачун Русије због сукоба у Украјини ублажене, а "у текст је укључена само широка референца на људску патњу изазвану инвазијом Москве", пише "Фајненшел тајмс".
У јединој тачки у којој се помиње сукоб у Украјини, уствари, не помиње се нигде "инвазија", а поготову не "инвазија Москве" као узрок људских патњи.
"Конкретно у вези са ратом у Украјини, подсећајући на наше дискусије у Њу Делхију (прошлогодишњи самит Г20), истичемо људску патњу и негативне последице рата које су додатно утицале на глобалну безбедност хране и енергије, ланце снабдевања, макрофинансијску стабилност, инфлацију и раст. Поздрављамо све одговарајуће и конструктивне иницијативе које подржавају свеобухватан, праведан и трајни мир, подржавајући све циљеве и принципе Повеље УН за унапређење мирних, пријатељских и добросуседских односа међу народима".
Тако од речи до речи гласи једини пасус посвећен конфликту у Украјини.
Треба још додати и да је сам "Фајненшел тајмс", који је овом приликом мало дописао или домислио завршну декларацију са самита Г20, прошле године са индигнацијом извештавао о томе како се у заједничком саопштењу са самита у Њу Делхију користи "само" реч "рат", а не "инвазија".
Како овогодишњу декларацију оцењује британски медиј у светлу сукоба у Украјини?
Саопштење лидера Г20 развијених економија, које већ другу годину за редом одбијају да изрекну директну осуду Москве, како се наводи у тексту, уследило је пошто је Владимир Зеленски био под повећаним притиском неких западних савезника да размотри мировне преговоре. Тај притисак је делом уследио у очекивању другог мандата Доналда Трампа који је обећао да ће окончати конфликт што је пре могуће.
На састанку у Рио де Жанеиру, Г20, чије су чланице кључни савезници Украјине као што су САД, Велика Британија, Француска и Немачка, у понедељак је усагласила заједничку изјаву у којој се помиње "негативни утицај рата" и поздрављају "иницијативе које подржавају свеобухватан, праведан и трајан мир".
За разлику од документа сачињеног на прошлогодишњем самиту Г20 у Њу Делхију, овогодишње саопштење није садржало осуду нуклеарних претњи повезаних са Украјином, захтев за прекидом напада на прехрамбену и енергетску инфраструктуру или фразу: "Данашња ера не сме да буде ратна", констатује ФТ.
Такође, документ из Рија има само један пасус посвећен рату у Украјини, у поређењу са седам у саопштењу из Њу Делхија.
"То није језик о Украјини који бисмо желели да видимо", рекао је један високи дипломата из западне чланице Г20 који, додајмо, свој цењени став, ипак, није желео да изговори под именом и презименом.
Разговори око Украјине и сукоба на Блиском истоку остављени су за последње дане самита, што је одраз широког јаза између западних чланица групе и држава попут Русије, Кине и других земаља у развоју које су блиске са Москвом, истиче се у тексту.
"Неке европске делегације су се залагале за оштрију осуду Русије након огромног напада ракетама и дроновима у недељу који су погодили цивилне украјинске мете, али су на крају одустале од тог захтева због страха да би то могло да поништи целу заједничку изјаву", пише ФТ.
Саопштење је издато у име свих чланица Г20 упркос приговорима аргентинског председника Хавијера Милеија, који је објавио сопствену изјаву која је проблематизовала неколико елемената, укључујући државну интервенцију у борби против глади.