Док свет бруји о Бајденовој одлуци да Кијеву дозволи употребу америчких ракета дугог домета против циљева у Русији, у Белој кући - мук. Ћути и Доналд Трамп. Заштитно лице булдожер дипломатије ни да твитне. Ништа није коментарисао ни председник Русије Владимир Путин, осим што је потписао указ којим нуклеарно оружје остаје последња линија одбране.
Шта значи тишина из Беле куће?
"Тишина из Беле куће је у ствари злокобна. Сугерише да нема пилота у авиону, односно да ово није Бајденово масло већ да 'дубока држава' ровари да минира Трампа. Мало ме збуњује и Трампово ћутање, јер он на овакве ствари брзо реагује неким твитом. Могуће је да се Американци, и једни и други, праве Енглези да би одгодили руску реакцију. Видећемо да ли ће успети", каже за РТ Балкан Небојша Малић, новинар и аутор емисије "Глас из Америке".
Из нове администрације негодовање је изразио само Мајк Волц, особа коју је Трамп изабрао за саветника Беле куће за националну безбедност. За "Фокс њуз" рекао је да га одлазећа администрација није обавестила о том потезу, што се иначе подразумева у духу добре традиције.
"То је још један корак на лествици ескалације. И нико не зна куда ово води", рекао је бивши конгресмен Флориде, сада главни Трампов помоћник.
Да ли Бајден последње тренутке на власти искористио да помогне Украјни у сукобу са Русијом? Или је дозвола хладно сервирана освета Трампу?
За научног сарадника Института за европске студије Стевана Гајића ово је "начин да се Трампова победа учини ирелевантом".
"И да се нова администрација обавеже, да буду таоци рата. Хегемон губи своју моћ и нема те цене коју ће платити да је задрже. Ниједна жртва није довољно велика, макар она била плаћена хиљадама живота. Највећа елита у Европи није била спремна на Трампову победу. Да очекују победу Камале Харис видело се и по избору Каје Калас за високу представницу ЕУ, по поновном избору Урсуле фон дер Лајен... И сада је ово покушај да нову администрацију непосредно укључе у сукоб", каже за РТ Балкан Стеван Гајић.
Забијање клипова у точкове и пре него што је преузео дужност за Трампа нису никаква новост. Тај филм је 47. председник САД већ одгледао у првом мандату. И онда, као и сада, Трампово настојање да поправи америчко-руске односе било је прст у оку дубоке државе.
"После победе на изборима 2016. године, Трампов први саветник за националну безбедност Мајл Флин смењен је за мање од месец дана проведених на тој функцији, јер је разговарао са руским амбасадором пре Трампове инаугурације. Овакви разговори нису необични, али је овде наводно било спорно што су разговарали истог дана када је, у том тренутку још актуелни председник Барак Обама протерао руске дипломате. Да би се решили једног од најоданијих Трампових сарадника, позвали су се на Логанов закон, стар више од 200 година, а којим америчким грађанима забрањује контакт са страним владама које су умешане у спор са САД", подсећа народни посланик Александар Павић.
Завет ћутања прекинуо је Владимир Зеленски и потврдио да је Украјина добила дозволу Запада да употреби америчке ракете за удар на руску територију. А да су оне већ и коришћене у нападу на Брјанску област потврдило је Министарство одбране РФ. Према њиховом извештају украјинска војска лансирала је шест ракета, а руски системи одбране оборили су пет и оштетили шести пројектил.