Борељ: Судбина Украјине одредиће судбину ЕУ
Сваки позив на нуклеарни рат је неодговорност, изјавио је високи представник ЕУ за спољне послове и безбедносну политику Жозеп Борељ.
Он је ово рекао поводом одлуке руског председника Владимира Путина да промени нуклеарну доктрину Русије.
Борељ је, међутим, на конференцији за новинаре у Бриселу, након састанка Савета ЕУ за спољне послове о одбрани, осудио свако спомињање употребе нуклеарног оружја. А он је оценио је, одговарајући на питање о Путиновој одлуци, да је "сваки позив на нуклеарни рат неодговорност".
Истовремено је оценио да није први пут да руски председник Владимир Путин, како је рекао, "игра нуклеарну игру".
Борељ је додао да ће судбина Украјине одредити судбину Европске уније и упозорио да би ЕУ, "ако би Владимир Путин био успешан у Украјини, платила веома високу цену".
У Бриселу је данас одржан састанак Савета ЕУ за спољне послове о одбрани, током којег се разговарало о наставку подршке Кијеву.
Борељ је на конференцији за новинаре у Бриселу, истакао да је безбедност "најважнија вредност друштва" и да је без ње, тешко изградити било шта друго.
"Нажалост, рат се вратио на границе Европе... Рат у Украјини директно утиче на наше вредности и принципе. Судбина Украјине одредиће судбину Европске уније", упозорио је Борељ и додао да се са тиме сагласила већина чланова Савета ЕУ за спољне послове.
Он је истакао да је прошло 1.000 дана од почетка сукоба у Украјини, и навео да су од 2014. до данас Европљани прошли "кроз тихи процес разоружавања и нису брзо повратили војни капацитет који су изгубили након кризе евра".
Борељ је подсетио да су државе чланице ЕУ обезбедиле Украјини око 45 милијарди војне подршке, као и да је испоручено милион метака артиљеријске муниције.
"Наставићемо то да радимо јер Русија и даље добија значајне испоруке муниције и пројектила из Северне Кореје и Ирана. Без подршке Северне Кореје и Ирана, Русија неће моћи да настави да води овај рат", рекао је Борељ, који тврди и да је Кина највећи добављач робе двоструке намене и осетљивих предмета "који одржавају руску војну индустријску базу".
Он је додао да је о томе разговарано и са генералним секретаром НАТО Марком Рутеом.
Навео је и да Европљани морају да ураде више и да раде брже како би повећали своје одбрамбене капацитете, не само да би подржали Украјину, већ и "због сопствене безбедности".
Борељ је данас председавао и Управним одбором Европске одбрамбене агенције, током којег су, како је навео, потписана писма о намерама за прилике за сарадњу у четири области - интегрисана противваздушна и противракетна одбрана, лутајућа муниција, електронско ратовање и ратовању и европско борбено пловило.
Борељу је ово било последње учешће у својству шефа европске дипломатије на Савету за спољне послове, будући да би ускоро требало да почне са радом нова Европска комисија, у оквиру које ће, ако јој буде потврђена функција, нова висока представница ЕУ бити Каја Калас.
Не могу никоме приписати сечење балтичких подводних каблова
На агенди данашњег састанка била је и дискусија о одбрамбеној спремности и припремљености, као и Капацитет ЕУ за брзо распоређивање и стратешки преглед Сталне структурисане сарадње (ПЕСЦО).
Говорило се и пресецању два оптичка телекомуникациона кабла у Балтичком мору, за које је рекао да их не може приписати било коме.
Он је додао да би то било неодговорно јер би то значило подстицање тензија, што, како је навео, није његова намера, пренео је Ројтерс.
Кабл за пренос података испод Балтичког мора, између Финске и Немачке, прекинут је, а узрок прекида се истражује, саопштиле су у понедељак финске власти.