Саливaн: Украјини потребнија бројнија војска него америчко наоружање
Саветник америчког председника за националну безбедност Џејк Саливaн изјавио је данас да је Украјина већ добила велики број различитог америчког наоружања, али се ипак нашла у тешкој ситуацији на бојном пољу због проблема са мобилизацијом.
У интервјуу за "Пи-Би-Ес њуз", Саливен је, упитан шта су САД могле раније да ураде за бржу победу Украјине, подсетио да је Украјина добила тенкове од САД, као и одобрење за пренос ловаца Ф-16, система ХИМАРС и "патриот".
"Украјина се нашла у тежој ситуацији на бојном пољу, што показује да не постоји директна веза између ових система наоружања и начина на који они делују на бојном пољу", рекао је он.
Према његовим речима, најдиректнија веза између украјинских достигнућа и доприноса је кроз мобилизацију и људске ресурсе.
"Украјина треба да учини више да учврсти своје линије у смислу броја снага које има на линијама фронта. Реч је о муницији и о свим осталим стварима које утичу на националну снагу земље, њен морал, кохезију, индустријску базу", истакао је саветник америчког председника.
Саливaн је додао да не верује да би Украјина, да је раније добила одобрење за испоруку неког од система наоружања, имала значајан утицај на бојном пољу.
"Да ли смо видели значајну разлику на бојном пољу откако смо обезбедили тенкове Украјини? Слично, да ли смо видели значајну разлику у употреби борбених авиона Ф-16? Верујемо да ниједан систем оружја није одлучујући у овој борби. Поента је у људским ресурсима и, по нашем мишљењу, Украјини треба да учини више да ојача своју позицију у смислу броја снага које има на линијама фронта", истакао је Саливaн.
Замољен да прокоментарише изјаве неименованих америчких званичника да су САД дале Украјини овлашћење да користи АТАЦМС, Саливaн је рекао да су то "непотврђене вести" иако је Украјина данас користила те ракете при нападу на Брјанску област у Русији.
"Немамо шта да најављујемо или потврђујемо то данас. Тако да то остају непотврђени извештаји... Ако би Сједињене Америчке Државе одобриле употребу било ког система наоружања, укључујући и овај систем, то не би значило директно учешће САД у рату. То би значило наставак политике коју водимо од почетка рата, а то је да ми снабдевамо Украјину средствима за одбрану њеног суверенитета на територијалном интегритету, а они ратују", нагласио је он.
Такође је оценио да учешће севернокорејских трупа представља "ескалацију и значајну промену природе сукоба" у Украјини.
"Ради се о томе да је Русија отишла у другу земљу из другог дела света, Северну Кореју, довела хиљаде њених војника на прве линије фронта и додала их овом рату. То је промена, значајна промена, промена на коју смо у ствари упозорили Русе пре него што су то урадили и рекли, ако то урадите, ми ћемо одговорити", закључио је Саливaн.
Старосна граница за регрутацији у Украјини смањена је ове године са 27 на 25 година.
Амерички званичници у више наврата покушали су да изврше притисак на украјинске власти да се та граница смањи на 18. година.