Амерички Стејт департмент одобрио је потенцијалну продају војне опреме и услуга Украјини у вредности од 100 милиона долара, саопштено је из Пентагона, док "Вашингтон пост", позивајући се на америчке званичнике јавља да је председник САД Џозеф Бајден одобрио испоруку противпешадијских мина Украјини.
Претходно је саветник америчког председника за националну безбедност Џејк Саливен изјавио да садашња америчка администрација планира да упути захтев Конгресу за нову помоћ Украјини за фискалну 2025. годину током прелазног периода, пренео је Ројтерс.
Он је нагласио да тим америчког председника Џозефа Бајдена сматра потребним и логичним да пронађе додатне ресурсе за подршку Украјини.
Када је реч о испоруци мина, један од извора "Вашингтон поста" рекао је да се Украјина, наводно, обавезала да неће користити мине у густо насељеним подручјима.
Пентагон верује да је обезбеђивање мина један од кључних корака које је Бајденова администрација направила како би успорила руске нападе на Украјину, додају неименовни извори.
Ни Русија ни Сједињене Државе, иначе, нису потписнице Отавске конвенције, познате и као Уговор о забрани мина, која забрањује распоређивање и пренос противпешадијских нагазних мина.
Бајден је 2022. године потврдио политику САД о забрани преноса и употребе америчких противпешадијских мина изван Корејског полуострва.
Након новог обрта, активисти за људска права упозоравају да је одлука САД да обезбеде противпешадијске нагазне мине Украјини, потписници Уговора о забрани мина, "црна мрља" у политици Вашингтона.
''То је шокантан и разарајући развој догађаја", рекла је Мери Верем, заменица директора одељења за кризу, сукобе и оружје у организацији "Хјуман рајтс воч".
Организација за људска права упозорила је да чак и непостојане мине представљају ризик за цивиле, захтевају компликоване напоре за чишћење и не могу увек исправно да се деактивирају.