Украјина би до јануара могла да остане без АТАЦМС-а
Упркос дозволи америчких власти да ракетама дугог домета нападају територију Русије, Украјинци и даље имају значајна ограничења у коришћењу ове опреме, наводи "Форбс", истичући да је једно од тих ограничења то што се дозвола Беле куће наводно односи само на ударе у и око Курске објасти. Друга, можда и значајнија препрека за Кијев је то што му у складиштима није остало много ракета АТАЦМС.
"Могуће је да је Украјина добила само две пошиљке ракета из 1990-их: једну крајем 2023. и другу у марту. Заједно, ове две пошиљке су можда укључивале мање од 50 АТАЦМС-а. Украјинска војска је током прошле године извела најмање осам напада овим ракетама, а у већини напада коришћено је више од једног пројектила", наводи "Форбс".
Лист зато додаје да су две пошиљке вероватно "при крају" и предвиђа да би Кијев без АТАЦМС-а могао остати до краја јануара. Када би, уосталом и нова Трампова администрација могла да смањи или прекине помоћ Украјини и да повуче дозволу за нападе на циљеве у Русији.
Бајденова администрација, међутим, и даље има овлашћења да пре Трамповог преузимања власти пребаци милијарде долара америчког наоружања Украјини – а те милијарде могле би да покрију трошкове замене великог броја АТАЦМС-а, од којих је сваки у време производње коштао око милион долара.
"Али америчка војска жели да одржи сопствени инвентар АТАЦМС-а – који тренутно има на стотине ракета – све док нова 'пресижн страјк мисл', што је високотехнолошка замена за АТАЦМС, не буде широко доступна. Тек 2021. године, војска је насумично тестирала неке од својих најстаријих АТАЦМС-а, који датирају из раних 1990-их, како би осигурала да њихови ракетни мотори и друге компоненте и даље раде", наводи лист.
С обзиром на то да је приморан да штеди ове ракете, Кијев би могао да сачува АТАЦМС за највредније циљеве, чије би уништење могло да има каскадни ефекат на руске способности, предвиђа "Форбс".
"Не очекујте олују са АТАЦМС-ом сада када је Украјини дозвољено да испаљује ракете великог домета. Очекујте у наредним недељама ракетне нападе на кључне циљеве као што су складишта и ваздухопловне базе у и око Курска", наводи лист.