Према најновијој анкети "Галупа", подршка забрани куповине и држања пиштоља у САД пала је на само 20 одсто, док је подршка забрани јуришних пушака на само 52 одсто.
Забрана ношења и поседовања оружја била је једна од главних тачака политике председника Џозефа Бајдена и његове потпредседнице Камале Харис у последње четири године.
Врховни суд је 2008. године донео значајну пресуду у предмету Округ Колумбија против Хелера, потврдивши, на основу Другог амандмана, право појединца да поседује и носи оружје.
Ипак, кампања 2024. показала је да америчка администрација није успела да подстакне јавно мњење да подржи ограничења и забране ношења оружја. Харисова је, чак, током кампање, подржала поседовање оружја које је претходно оцрнила јер је постало јасно да је превише "левичарски" настројена за већи део САД.
Амерички правник и аналитичар Џонатан Тарли написао је да је пораст поседовања оружја у Сједињеним Државама упадљиво неусаглашен са причама демократа.
У 2019, подршка забрани јуришног оружја износила је 61 одсто. Сада једва да већина подржава забрану ових пушака.
Пад подршке забрани оружја је приметан по томе што само 33 одсто демократа подржава такву забрану. Пораст поседовања оружја и пад подршке забрани показатељ је да се демократски кандидати разговарају све чешће обраћају "празној просторији".
Стопе поседовања оружја су проблем за партију јер већина политичких питања не укључује проблеме великих личних улагања грађана. Када неко постане власник оружја, троши стотине долара на оружје, муницију и друге трошкове. Кампање забране за њих постају више лично и финансијско питање.
Покушај Харисове да се обрати власницима оружја пропао је након година позивања на ограничења и забране.
Сада је питање да ли је Демократска странка спремна да се позабави овим и другим питањима - и да ли може, с обзиром на своју политичку основу.