Земље у развоју данас су осудиле нацрт заједничког саопштења климатске конференције ЦОП29 због тога што у документу није дефинисана сума коју би богате државе могле да исплате сиромашнијима за помоћ у преласку са фосилних горива на чисту енергију.
По Париском споразуму о клими из 2015. године, богате земље имају обавезу према земљама у развоју и ове године морају да изнесу "нови колективни квантификовани циљ" (НЦКГ) у којем ће се одредити како ће испунити своје обавезе.
АП пише да је у нацрту изостављена кључна тачка о томе колико ће богате нације финансијски помоћи сиромашнијим земљама, а текст не садржи ниједну понуду.
Делегат Хондураса Малколм Брајан истакао је да се ради о ''потпуно неуравнотеженом тексту'' и позвао развијене земље да дају понуду.
Истовремено, изасланик ЕУ Вопке Хоекстра назвао је нацрт ''неуравнотеженим, неизводљивим и неприхватљивим“, након чега је председавајући ЦОП29 саопштио да нацрт ''није коначан''.
Независни стручњаци тврде да је за финансије преласка са фосилних горива на чисту енергију попут сунца и ветра потребна најмање једна милијарда долара.