Свет

Маск, Рамасвами и државни посао: Ко није у канцеларији пет дана недељно, боље нека сам оде

Према подацима Канцеларије за управљање кадровима, у федералним службама којима је одобрен рад од куће има 1,3 милиона запослених
Маск, Рамасвами и државни посао: Ко није у канцеларији пет дана недељно, боље нека сам одеGetty © NurPhoto / Contributor

Ново Министарство за ефикасност владе новоизабраног председника САД Доналда Трампа, тело на чијем су челу милијардер Илон Маск и биотехнолошки предузетник и бивши републикански председнички кандидат Вивек Рамасвами, заложиће се да се прекине пракса рада на даљину у државним агенцијама као један од начина да се смањи број државних службеника и постигне ефикасност, пише Си-Ен-Ен.

И Маск и Рамасвами су недавно јавно критиковали велики број владиних службеника који раде на даљину, а неименовани извор упознат са плановима новоосноване агенције наводи да је један од приоритета укидање рада на даљину и увођење обавезне петодневне (канцеларијске) радне недеље за све државне службенике.

Сматра се да би ови захтеви, заједно са најављеним пресељењем агенција из Вашингтона, проузроковали да многи запослени у федералној служби добровољно оду, помажући новој Трамповој администрацији да смањи радну снагу и уштеди државни новац.

Маск и Рамасвами објавили су ауторски текст у "Волстрит џорналу" у којем су изнели своје планове за реформу администрације и описали планове за рад на даљину.

"Захтевање од федералних службеника да долазе у канцеларију пет дана у недељи резултирало би таласом добровољних отказа које поздрављамо: ако федерални службеници не желе да се појаве, амерички порески обвезници не би требало да им плаћају за привилегију из ковид ере да остану код куће", написала су двојица предузетника.

Тренутно, нису сви државни службеници у обавези да буду у канцеларији пет дана у недељи, а свака савезна агенција одређује своју политику рада на даљину. Према подацима Канцеларије за управљање кадровима, има 1,3 милиона запослених у федералним службама којима је одобрен рад од куће. Владини подаци показују да државни службеници који раде на даљину проводе 60 одсто свог радног времена обављајући посао на радном месту.

Председник Америчког савеза државних службеника Еверет Кели каже да нису тачне тврдње да велики број владиних службеника ради на даљину, као и да би се о новинама у условима рада морало прво преговарати са синдикатима.

Рад на даљину није једина мера смањења трошкова која ће вероватно бити предложена.

Рамасвами се недавно на друштвеним мрежама осврнуо на планове за смањење средстава за програме које Конгрес више не одобрава, али који и даље добијају средства.

"Не би требало да дозволимо влади да троши новац на програме којима је истекао рок. Ипак, управо се то дешава данас: више од 516 милијарди долара пореских обвезника сваке године одлази на програме којима је Конгрес дозволио да истекну. Постоји више од 1.200 програма који више нису одобрени, али и даље добијају средства. Ово је потпуно лудо", објавио је Рамасвами на Иксу.

image