Орбан: Запад мора озбиљно да схвати Путина и "орешник"
Измене руске нуклеарне доктрине и тестирања хиперсоничне балистичке ракете "орешник" нису трикови Владимира Путина и Запад мора озбиљно да схвати то, рекао је мађарски премијер Виктор Орбан на радију Кошут.
"Руски председник се синоћ обратио грађанима и јасно изнео став о томе да Руси имају право да прогласе војним метама оне земље које уступају Украјини оружје далеког домета. То није комуникацијски трик. Када земља попут Русије (...) говори нешто попут овога, то треба схватити буквално", нагласио је мађарски званичник.
Према његовим речима, на Западу и у Русији постоји другачија "тежина и значење изговорене речи".
На Западу политика се састоји од 80 одсто "приче" и 20 посто акције. Као резултат тога, "говори (политички) немају последице", па чак и када се ради о питањима геополитике или рата, многи европски политичари "лако упадају у тираде говоранције, верујући да то неће имати озбиљних последица".
"У Русији, ако председник нешто каже, то није пуста реторика, то има тежину и последице. (...) Када Русија промени правила употребе нуклеарног оружја, што се зове доктрина, то није комуникацијска игра, није трик; то значи да су доктрину заиста изменили и то има своје последице!", нагласио је Орбан.
Он је подсетио да је Москва пре почетка Специјалне војне операције поставила земљама НАТО-а питање о гаранцијама за неулазак Украјине у Алијансу. На шта је Запад одговорио уобичајеним грубим одговором – да је улазак у НАТО добровољна ствар сваке земље.
Према Орбановим речима, у наредна два месеца, до инаугурације новог председника САД, Европа треба да поступа здраворазумски, вагајући сваку реч, иначе ће "бити невоље".
Владимир Путин се 21. новембра обратио грађанима. Он је навео да је Русија, као одговор на ударе Оружаних снага Украјине на циљеве у Курској и Брјанској области америчким и британским ракетама дугог домета АТАЦМС и "сторм шедоу" тестирала један од најновијих ракетних система средњег домета "орешник". Руска војска је хиперсоничном балистичком ракетом погодила индустријски комплекс у Дњепропетровску.
Крајем 2021. Русија је објавила нацрте уговора са САД и споразума са НАТО-ом о безбедносним гаранцијама, а 26. јануара САД и НАТО су Москви доставили писмене одговоре на ове предлоге. Русија је у нацрту споразума о гаранцијама безбедности са НАТО-ом предложила да се искључи даље ширење алијансе и приступање Украјине њој, као и да се одрекну војних активности на територији Украјине и других земаља источне Европе, Закавказја и Централне Азије.