Извештај Унеска о безбедности новинара није усвојен, руским новинарима одбијен приступ седници
Земље учеснице нису одобриле извештај генералне директорке Унеска Одри Азуле о безбедности новинара 2022-2023, у којем се не помињу страдали руски новинари.
О томе је говорио стални представник Русије при овој организацији УН Ринат Аљаутдинов.
"Извештај генералног директора Унеска о безбедности новинара 2022-2023, у којем се не помињу мртви руски новинари, није усвојен", рекао је дипломата новинарима, а преносе РИА Новости.
Први пут је седница Међувладиног савета ИПДЦ-а (Међународног програма за развој комуникација) завршена без сагласности о извештају, нагласио је Аљаутдинов.
Како се наводи, због текста извештаја протестовало је неколико земаља. Захтевали су да се поново објави узимајући у обзир званичне информације које су секретаријату дале земље учеснице.
РТ је осудио Унеско због игнорисања напада на руске новинаре. У свом најновијем извештају о безбедности новинара, организација поново није рекла ни реч о безбедности радника руских медија.
У извештају се посебно не помињу бројни случајеви насиља над новинарима РТ-а и других руских медија, укључујући убиства и покушаје убиства.
Поред тога, руским новинарима су биле одбијене акредитације за састанку ИПДЦ- а и нису добили приступ седишту Унеска, саопштила је руска делегација у објави на Телеграму.
Одбијање је уследило упркос правилима ИПДЦ-а у којима се наводи да су састанци отворени за јавност и да не постоји забрана посете Унеску, навела је делегација.
"Под притиском 'Колективног Запада', секретаријат Унеска на челу са Францускињом (Одри) Азуле само декларативно подржава слободу говора, док ограничава права новинара", наводи се у саопштењу.
Руска делегација је захтевала да секретаријат Унеска строго поштује своју обавезу "да не тражи нити прима упутства од било које владе или агенције", додаје се у саопштењу.
Генерална директорка Унеска Одри Азуле је на седници представила извештај под називом "Новинари на првим линијама криза и ванредних ситуација". У документу се анализира глобално стање безбедности новинара и нивои некажњивости за злочине почињене над њима 2022. и 2023. године.
У извештају се наводи да су 162 новинара, медијска радника и новинара друштвених медија убијена у периоду 2022-2023, што је повећање од 38 одсто у односу на 2020-2021.
У извештају се помињу убиства само два радника руских медија од избијања сукоба у Украјини. Унеско је, међутим, дипломатским путем обавештен о пет таквих случајева, изјавио је амбасадор РФ у овој организацији Ринат Аљаутдинов.
У јуну је руски председник Владимир Путин проценио да је најмање 30 руских новинара убијено на дужности од избијања сукоба у Украјини 2022. године.