Румуни сутра бирају новог председника од 13 кандидата, а највише шанси имају премијер Марсел Чолаку, кога подржава највећа румунска странка - Социјалдемократска партија (ПСД) и лидер десничарског Савеза за унију Румуна (АУР) Ђорђе Симион, који се противи томе да Румунија настави да шаље војну помоћ Украјини.
Главни фаворит на председничким изборима је актуелни премијер Марсел Чолаку из Социјалдемократске партије (ПСД), странке која већ три и по деценије доминира у Румунији. Иако њен назив сугерише другачије, ПСД није социјалдемократски оријентисана већ углавном заступа десничарско-популистичке и националистичке ставове, обојене левом социјалном реториком, навео је "Дојче веле".
Чолаку, према анкетама ужива подршку око 24 одсто бирача, а за многе Румуне он симболизује предвидљивог политичара који гарантује стабилност и који, упркос могућим аферама, не заборавља "мале људе".
Уколико Чолаку постане председник, не очекују се промене у румунском курсу, већ пре наставак лојалности Румуније према ЕУ и НАТО.
Чолаку је за АП рекао да има "јасан план за развијенију Румунију која никога не оставља иза себе, интерни план заснован на економском расту на инвестицијама и план за угледнију и утицајнију Румунију у иностранству".
Лидер десничарског Савеза за унију Румуна, Ђорђе Симион је поздравио реизбор Доналда Трампа данима пре него што се кандидовао у председничкој трци у својој земљи, пренео је АП.
"Желео бих да Румуни осете да су лидери креатори правила, а не само они који доносе правила", рекао је лидер АУР новинарима у Букурешту.
Његова странка основана је 2019. године и наводе да се залажу за "породицу, нацију, веру и слободу".
Симион (38), коме је забрањен улазак у Молдавију и Украјину из "безбедносних разлога", демантовао је "све оптужбе о било каквој вези са руским обавештајцима".
Он је водио кампању за поновно уједињење са Молдавијом, која му је ове године обновила петогодишњу забрану уласка у ту земљу.
Симион је у предизборној кампањи рекао да се противи да Румунија, која је послала ракетни систем "патриот" Украјини, настави да шаље војну помоћ тој земљи. Симион има, према анкетама, око 15 одсто подршке грађана.
Поред Чолакуа и Симиона, главни кандидати су и Елена Ласкони из партије Унија Спасимо Румунију (УСР), бивши заменик генералног секретара НАТО Мирчеа Џоана, који се кандидовао као независни кандидат и Николае Чука, бивши генерал и премијер из Национално-либералне партије десног центра (ПНЛ), која је тренутно у напетој коалицији са ПСД-ом.
Председник у Румунији има петогодишњи мандат и значајна овлашћења за доношење одлука у областима као што су национална безбедност и спољна политика.
Очекује се да ниједан кандидат неће освојити већину и да ће бити одржан други круг 8. децембра. Румуни ће 1. децембра одржати и парламентарне изборе на којима ће одредити следећу владу и премијера Румуније.