САД ће прилагодити своју стратегију нуклеарног одвраћања како би одговориле на потенцијалне претње из Русије и Кине, наводи се у извештају Пентагона.
У саопштењу објављеном у четвртак, Министарство одбране је навело да "више нуклеарних противника изазива безбедност САД и њихових савезника и партнера", додајући да те земље повећавају и модернизују своје нуклеарне арсенале.
Због свега наведеног, Ричард Џонсон, заменик помоћника министра одбране, посебно је издвојио Русију и Кину и приметио да ће САД можда морати да прилагоде свој преглед нуклеарног арсенала из 2022. како би задржале способност нуклеарног одвраћања. Он је такође истакао да тренутни напори за модернизацију нуклеарног оружја можда неће бити довољни.
Према Џонсоновим речима, да би отклонио забринутост, Пентагон је "већ предузео кораке ка распоређивању средстава како би побољшао нуклеарно одвраћање и флексибилност". Кључни елементи укључују развој гравитационе бомбе Б61-13 и повећану борбену готовост подморница класе "охајо" са нуклеарним оружјем и погоном.
Подсећања ради, Пентагон је у октобру 2023. најавио развој нове варијанте бомбе Б61, рекавши да ће она заменити неке од старијих верзија и пружити САД "додатне опције против одређених тежих и циљева велике површине". У међувремену, Вашингтон је нагласио да распоређивање Б61-13 "није одговор на било који специфичан тренутни догађај" и да неће повећати укупне нуклеарне залихе.
Подморнице класе "охајо" су кључни елемент америчке нуклеарне тријаде и посебно су дизајниране за нуклеарно одвраћање. Могу бити наоружани интерконтиненталним балистичким ракетама "тридент" са дометом до 12.000 км.
Џонсонова изјава уследила је након што је руски председник Владимир Путин наредио промену нуклеарне доктрине Русије крајем септембра.
Једна од кључних измена тиче се тога да ће се "агресија на Руску Федерацију и/или њене савезнике било које ненуклеарне државе, уз учешће или подршку нуклеарне државе, сматрати њиховим заједничким нападом", због чега ће руска војска моћи да употреби сопствено нуклеарно наоружање ради одбране земље.
Путин је одобрио измене 19. новембра пошто су САД и неколико западних земаља дозволиле Украјини да користи оружје дугог домета стране производње за ударе по циљевима дубоко унутар територије РФ, упркос упозорењу Москве да ће то довести до ескалације сукоба и бити посматрано као директно учешће НАТО-а у конфликту.