Десетине италијанских полицајаца и социјалних радника које је италијанска влада распоредила у мигрантске центре у Албанији вратило се кући, након што се показало да су објекти, хваљени као модел за смањење долазака избеглица, недељама празни.
У Албанији су пре нешто више од месец дана отворени центри за притвор тражиоца азила, вредни више милиона евра. Планирано је да центри приме до 3.000 мушкараца месечно, али су од њиховог отварања 11. октобра, само 24 азиланта послата у Албанију, са циљем да се врате у земље порекла.
Петорица су у притворском центру провела мање од 12 сати, док су остали остали нешто више од 48 сати.
Сви су пребачени у Италију након што су италијанске судије сматрале да је незаконито да их притворе у Албанији пре репатријације у земље, попут Бангладеша и Египта, које Рим сматра "безбедним".
Због тога су центри, које је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен представила као нови модел за успостављање центара за обраду и притвор за тражиоце азила ван ЕУ, празни више од месец дана.
То је довело до тога да се више од 50 полицајаца пре две недеље врати у Италију, док је десетине социјалних радника отишло током викенда будући да је њихово присуство у Албанији било "непотребно".
У време када се влада бори да избалансира буџет – кресањем средства за образовање, здравство и социјално осигурање – опозиционе странке су описале споразум, који ће коштати око милијарду евра током пет година, као "финансијску катастрофу".
"Мисија остварена", рекао је "Гардијану" Рикардо Маги, председник левичарске опозиционе странке Пиу Еуропа (Више Европе).
"Влада је успела у настојању да их врати у домовину. Мигранте? Не, италијанске оператере послазе у Албанију, који ће се вратити кући до викенда. Влада је прво протраћила огромну своту јавних средстава, затим са испражњеним центрима, вратила део полиције у Италију, а сада се чак и социјални радници враћају кући. Ово је епохални неуспех", закључио је.