Техеран одговорио ИАЕА: Имамо две нове центрифуге за обогаћивање уранијума
Иран је испунио своје обећање да ће проширити свој нуклеарни програм као одговор на то што је Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) усвојила резолуцију која критикује ту земљу.
Према саопштењу, објављеном у недељу, председника националног парламента Мухамедa Бакерa Калибафа, Техеран је покренуо нове напредне центрифуге за обогаћивање уранијума за нуклеарни програм земље.
ИАЕА је усвојила резолуцију на састанку одбора у четвртак, а у њој се осуђује недостатак транспарентности Ирана у вези са њиховим нуклеарним активностима.
Док су Кина, Русија и Буркина Фасо гласале против, она је усвојена са 19 гласова "за". Било је 12 уздржаних, а Венецуела није гласала, наводе извори АФП.
Велика Британија, Француска и Немачка су у заједничком саопштењу изјавиле да ирански нуклеарни програм представља "претњу" по међународну безбедност. Вашингтон је такође критиковао те нуклеарне активности као "дубоко забрињавајуће".
Калибаф је рекао парламенту да резолуција одражава "политички нереалан и деструктиван приступ" Запада иранском нуклеарном програму и рекао је да је предлог угрозио кредибилитет и независност ИАЕА.
"Њихово непоштење и лоша вера пореметили су конструктивну атмосферу коју смо градили за јачање сарадње између Ирана и агенције. Ове политички набијене и неконструктивне одлуке приморавају земље да предузму мере ван протокола ИАЕА како би заштитиле своју националну безбедност", рекао је Калибаф, пре него што је најавио да ће Техеран као одговор поставити напредне системе центрифуга за обогаћивање уранијума.
Он је позвао земље чланице ИАЕА да се супротставе утицају Запада на агенцију и поновио да би међународна нуклеарна сарадња требало да се одвија у неполитичком оквиру.
Ирански амбасадор при ИАЕА раније је назвао резолуцију ИАЕА "политички мотивисаном".
У изјави иранско министарство спољних послова навело је да је резолуција донета "под притиском и инсистирањем три европске земаља и САД-а" те упозорило да би могла изазвати "одговарајућу реакцију Ирана".
Запад је дуго тврдио да су иранске активности обогаћивања уранијума прикривени покушај развоја атомског оружја, упркос инсистирању Техерана да је његов нуклеарни програм мирнодопски.
Нуклеарни споразум из 2015. између Ирана и светских сила ставио је ограничења на програм у замену за ублажавање санкција, али је споразум пропао након што су се САД повукле из њега 2018. Иран је од тада појачао своје капацитете за обогаћивање, а према речима генералног директора ИАЕА Рафаела Гросија, сада је близу прага потребног за наоружавање.
"Спремамо се да одговоримо Израелу за напад прошлог месеца"
Саветник иранског врховног вође Али Лариџани изјавио је данас да се та земља припрема да одговори на израелски напад прошлог месеца, пренела је иранска агенција Тасним.
Израелска војска напала је Иран крајем октобра, а током напада, који су трајали пет сати, гађано је 20 циљева у тој земљи, јавио је Ројтерс.
Серија експлозија зачула се у околини Техерана убрзо након што је израелска војска објавила да су у току напади на војне циљеве у Ирану као знак одмазде за ирански напад на Израел који је изведен 1. октобра.