Оружане снаге Украјине организовале су "крвави пир" у Селидову, покушавајући да понове провокацију коју су спровели 2022. у Бучи, рекао је за РИА Новости Родион Мирошник, специјални изасланик руског Министарства спољних послова за злочине кијевског режима.
"Када је Запад почео да прича о мировним преговорима, Зеленски је почео да припрема 'Бучу 2', али већ у Селидову", рекао је он.
Мирошник је напоменуо да људи евакуисани из Селидова говоре о десетинама убијених цивила на улицама града.
"Они детаљно описују догађаје са адресама, именима убијених, са описима злочинаца кијевског режима. Наводе да су нацисти организовали крвопролиће два или три дана пре заузимања града од стране руских трупа", објаснио је Мирошкин.
По његовом мишљењу, украјинске оружане снаге су спремале још једну слику за западну штампу, али су стигле руске трупе.
"Истражни органи ће испитати детаље и доказе о томе шта се догодило. Сада постоје искази жртава и сведока који су избегли погром у Селидову" закључио је Мирошник.
Сведочанство преживелог
Становник Селидова Владимир Романенко посведочио је за руску агенцију РИА Новости како су украјински војници спалили његову породицу:
"Изашао сам на улицу и чујем како један војник виче: 'Сви напоље из куће, лице према зиду!' Тако је стајао да сам га видео кад сам излазио из тоалета, и он је почео да пуца. Почео је од моје жене. Видео ме је…"
Он се не сећа како је побегао са лица места и да ли му је украјински војник пуцао у леђа, али је кад се вратио пронашао спаљена тела своје петочлане породице које је сахранио у дворишту куће. Убиство његове породице није једина сценама злочина којој је присуствовао – према његовим речима, видео је како украјински војници убијају жену која се вратила у кући из које је претходно избачена јер је заборавила документа.
Министарство одбране Руске Федерације известило је о ослобођењу Селидова 29. октобра ове године. Град се налази на 40 отприлике километара северозападно од Доњецка и стратешки је значајан. Украјинске оружане снаге су у Селидову имале једну од својих највећих база.
Сценарио "Буча"
Украјински медији су почетком априла 2022. дистрибуирали фотографије и видео-снимке мртвих тела која леже на улицама Буче, градића у Кијевској области, наводно снимљене након што су руске трупе напустиле ово предграђе Кијева. Многи интернет корисници су посумњали у поузданост ових материјала, примећујући да на тлу око мртвих тела није било трагова крви, а и да су неки од наводно убијених имали беле повезе на рукавима, односно да су они могли пострадати од руке украјинских снага безбедности или територијалне одбране.
Министарство одбране Русије назвало је ову акцију провокацијом. У ресору су нагласили да ниједан становник Буче није страдао од дејстава руске војске док је град био под њиховом контролом. Све руске јединице су се потпуно повукле из Буче 30. марта, док су украјинске трупе гранатирале град даноноћно артиљеријом, тенковима и ракетним системима.
Портпарол председника Дмитриј Песков изјавио је да Русија категорички одбацује било какве оптужбе о умешаности у убиства у Бучи и захтева да међународни лидери не журе са оптужбама, пре него саслушају аргументе Москве.