Цензура: Израел санкционисао најстарији медиј у држави

Влада се више неће оглашавати у "Харецу", а сви државни службеници мораће да откажу претплате

Израелска влада једногласно је одлучила да уведе санкције листу "Харец" најстаријем у тој земљи, као разлог наводећи његово критичко извештавање о рату који се разбуктао након напада Хамаса 7. октобра, као и коментаре издавача тог листа који позива на санкције високим званичницима владе.

Према предлогу, који је изнео министар комуникација Шломо Кари, како јавља Си-Ен-Ен, укинуће се владино оглашавање у новинама и укинути све претплате за државне службенике и запослене у државним компанијама.

"Харец", који ужива међународни углед, критички је извештавао о сукобима, укључујући и истраге о злоупотребама које су наводно починиле Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) док су се војне операције прошириле широм Газе и суседног Либана.

Медиј је овакав потез окарактерисао као покушај да се "ућуткају критичке, независне новине".

"Не смемо дозволити реалност у којој ће издавач званичних новина у држави Израел позивати на увођење санкција против ње и подржавати непријатеље државе у усред рата, док међународна тела поткопавају легитимитет државе Израел, њено право на самоодбрану и заправо уводе санкције против ње и њених лидера", рекао је Кар.

Заправо, највеће критике изазвао је Амос Шокен, издавач новина, током обраћању на догађају који је лист организовао у Лондону крајем октобра.

"Нетанјахуову владу није брига за наметање окрутног режима апартхејда палестинском становништву. Он одбацује жртве обе стране док се боре против палестинских бораца за слободу које Израел назива терористима", рекао је он, након чега је међутим навео да мисли на Палестинце који живе под окупацијом на Западној обали, а не на припаднике Хамаса.

У говору Шокен је такође позвао на међународне санкције израелским лидерима као једини начин да се примора влада да промени курс.

Сакције "Харецу" уведене су два месеца након што је војска извршила рацију у канцеларији "Ал Џазире" у Рамали и затворила је, као и шест месеци након што је влада наредила затварање ове медијске куће, што је изазвало осуду Уједињених нација и група за људска права.