Новоизабрани председник САД Доналд Трамп планира да забрани трансродним особама да служе у америчкој војсци, пише "Тајмс", позивајући се на изворе из Министарства одбране.
План наводно подразумева да Трамп потпише извршну наредбу, убрзо након што преузме функцију, којом би се уклонило трансродно војно особље које већ служи и забранило таквим људима да се убудуће пријављују.
Око 15.000 активних припадника америчке војске се отворено декларише као трансродно, а овим документом они би били отпуштени из медицинских разлога, односно означени као неспособни за службу на основу њихове полне идентификације.
Међутим, остаје нејасно да ли ће морати да се подвргну неком прегледу да би се утврдило њихов транс статус, наводи британски лист.
Нови закон се сматра оштријом верзијом забране коју је Трамп донео током свог првог мандата. Он је 2018. забранио отворено трансродним особама да се придруже војсци, али је дозволио онима који већ служе да задрже посао.
Трамп је тада тврдио да се консултовао са војним стручњацима и закључио да транс особе не би требало да служе војску у "било ком својству" и нагласио да пуштање транс особа у редове војске долази са "огромним медицинским трошковима", јер им је наводно потребно скупо хормонско лечење.
Забрану је укинуо одлазећи председник Џозеф Бајден 2021. године.
Очекује се да ће Пит Хегсет, ког је Трамп изабрао за министра одбране, подржати нову забрану, будући да је он недавно објавио књигу "Рат против ратника", у којој је осудио америчку војску јер је прихватила "воук" идеологију и постала "женствена" промовишући различитост и инклузивност.
Такође је позвао следећег врховног команданта, тј. председника САД, да "очисти кућу" и тврдио да је медицинска нега за трансродне припаднике војске прескупа за Пентагон.
Са друге стране, поједини војни стручњаци сматрају да би овај потез био погрешан јер се Оружане снаге САД већ суочавају са недостатком људи у својим редовима. Зато наглашавају да би моментално отпуштање 15.000 људи представљало велики ударац за војску, која је прошле године регрутовала 41.000 људи мање него што је прописала да јој је потребно.