Свет

Камење, гвоздени зид и прва седница парламента Грузије: Протести опозиције се настављају (ВИДЕО)

Грузијски парламент, формиран после парламентарних избора 26. октобра, одржава прву седницу и почиње да обавља своје дужности, док су испред зграде распоређене полицијске снаге због протеста прозападне опозиције незадовољне резултатима избора

Грузијски опозиционари који протестују испред парламента у Тбилисију ударају камењем о гвоздену ограду постављену на улазу у зграду, где се тренутно одржава први састанак законодавног тела 11. сазива, јавља дописник руске агенције РИА Новости.

Данас грузијски парламент, формиран после парламентарних избора 26. октобра, одржава прву седницу и почиње да обавља своје дужности. Шалва Папуашвили поново је изабран за председника парламента. По уставу републике, влада мора да поднесе оставку одмах по почетку рада новог парламента.

Испред зграде су распоређене полицијске снаге због протеста прозападне опозиције. Постављен је и високи гвоздени зид који одваја зграду парламента од окупљених демонстраната, који они гађају јајима, ударају шлемовима, пендрецима и шутирају, изражавајући незадовољство. 

Велики број њих се још синоћ окупио испред парламента где су провели ноћ под отвореним небом или у шаторима.

Повремено се из дворишта парламента чује гласна бука, за коју демонстранти верују да је једна од метода полиције за застрашивање окупљене масе.

Број окупљених демонстраната стално расте, а Министарство унутрашњих послова Грузије још није дало никакве изјаве у вези са протестном акцијом.

Централна изборна комисија Грузије средином новембра потврдила је резултате парламентарних избора, одржаних у октобру, упркос вишенедељним протестима опозиције, која тврди да су избори на којима је тријумфовала странка наклоњена Москви нелегални, јер су их наводно обележиле бројне изборне преваре. Међутим, ОЕБС је позитивно оценио изборе. 

Владајућа партија "Грузијски сан" убедљиво је тријумфовала, будући да је освојила 53,93 одсто гласова и 89 мандата од 150 у парламенту, док је проевропска опозициона алијанса добила 37,79 одсто гласова.

У парламент су ушле и четири опозиционе странке, али не признају резултате избора и одбијају своје мандате. Опозиционари сматрају резултате фалсификованим и захтевају међународну истрагу и нове парламентарне изборе.

image