Такозвани "план победе" Зеленског написан је углавном у интересу Републиканске партије САД. "План" искључује враћање граница из 1991. године, али предвиђа заштиту територија са налазиштима литијума, преноси агенција РБЦ-Украјина, позивајући се на изворе.
"Током целе ове године главни дипломатски напори Украјине били су концентрисани око њених сопствених механизама: мировних формула, мировних самита, а на крају и 'плана победе'", наводи се у објави на сајту агенције.
Шта радити сада, након Трампове победе, са овим "инструментима" замишљеног решења конфликта у Кијеву још нису одлучили. Украјинске власти, макар за сада, не показују намеру да их сасвим "уклоне са стола", закључује се у тексту РБЦ-Украјина.
У саопштењу се наводи да Кијев покушава да добије економске гаранције безбедности: велике западне инвестиције у Украјину треба да постану подстицај за заштиту. Међутим, како наводи извор, такве идеје не подразумевају повратак на границе из 1991. године.
Према речима једног од саговорника РБЦ-Украјина, поједине тачке "плана победе" Зеленског, имајући у виду ову рачуницу Кијева, исписане су углавном у складу са интересима Републиканске партије САД, укључујући истраживања налазишта литијума, изузетно важног метала у ери развоја електронике и популарности електричних возила.
"Међутим, лоша страна ових идеја је што не предвиђају враћање граница из 1991. године. Републиканци на све гледају прагматично, у смислу - 'имате литијум у Житомирској области, то се мора заштитити'. Шта имате у Донбасу? - Угаљ?' Аргументе о 'нашој земљи' и 'нашим људима', које треба вратити, не узимају у разматрање, већ говоре: 'Ви сте Донбас изугубили када - пре 10 година? Дакле, тамо више и нису ваши људи'", цитира свог саговорника агенција РБЦ-Украјина.
Зеленски је 18. октобра украјинском парламенту представио такозвани "план победе" Украјине.
Документ садржи пет тачака и три тајна додатка. Конкретно, прва тачка имплицира позив Украјини да приступи НАТО-у уз накнадно чланство, друга - укидање ограничења за ударе дугометним оружјем по руској територији, трећа - распоређивање у Украјини "свеобухватног пакета конвенционалног наоружања за одвраћање Русије".
Зеленски је нагласио да реализација плана "зависи од партнера", касније додавши да је Немачка скептична по питању чланства Украјине у НАТО.
Руски председник Владимир Путин је више пута изјавио да могуће чланство Украјине у НАТО представља претњу безбедности Руске Федерације, као и да је ризик од уласка Кијева у Алијансу један од разлога за почетак Специјалне војне операције.