У "Тисенкруповој" фабрици челика у Дуизбургу број радних места требало би да се за шест година смањи са садашњих 27.000 на око 16.000. План је да се њих 5.000 угаси до краја 2030, а још 6.000 радних места биће угашено ангажовањем спољних добављача или продајом предузећа. Уз то, локација у Кројцтал - Ајхену биће потпуно затворена.
Како пише "Билд", немачки произвођач челика реагује на све мању потражњу за овом легуром широм света. Убудуће ће се уместо 11,5 милиона тона производити 8,7 до девет милиона тона челика годишње. Овај број заснован је на обиму испоруке у прошлој финансијској години.
"Циљ је створити дугорочне изгледе за што већи број запослених. Зато се морате прилагодити променљивим тржишним условима", каже један од шефова у "Тисенкрупу" Денис Грим.
Паралелно са програмом штедње, матична компанија би желела да настави са независном производњом челика. Чешка енергетска компанија ЕПЦГ тренутно држи 20 одсто сектора челика, следећи корак је повећање удела на 50 одсто.
У вези са актуелним укидањем радних места у "Тисенкруп стилу", министар економије Роберт Хабек је у Берлину рекао:
"Наша индустрија челика мора бити заштићена од нетржишних нарушавања конкуренције, зато морамо да будемо успешни у залагању за продужење заштитних мера ЕУ против увоза челика које су на снази до 30. јуна 2026", рекао је немачки министар и додао да остају при опредељењу да се држа 'зеленог челика'.
Највећи немачки произвођач челика раније је најавио да до 2045. потпуно треба да се пребаце на "климатски неутралну" производњу захваљујући постројењу за директну редукцију на локацији у Дуизбургу, где сада ради 13.000 од укупно 27.000 запослених.
То постројење требало би да замени класичну високу пећ у производњи челика и планирано је да ради на природан гас. Следећи корак је производња "зеленог челика" коришћењем обновљивог водоника. Савезна влада и држава Северна Рајна - Вестфалија подржале су овај пројекат са укупно две милијарде евра.
Упркос снажној финансијској инјекцији државе, закључује "Билд", пројекат је скупа афера за "Тисенкруп стил" - јер је последица брига запослених за посао.