НАТО и ЕУ у проблему: "Руска претња" у Румунији изазвала панику на Западу

Ако би Калин Георгеску тријумфовао у другом кругу председничких избора, Запад би уз Грузине, изгубио и Румуне

Звона за узбуну звоне у Бриселу након што је крајње десничарски, проруски кандидат Калин Георгеску који се појавио ниоткуда, победио у првом кругу председничких избора у Румунији.

"Шокантна победа" Георгескуа, уплашила је Запад који, како јавља "Политико", страхује да Москва, након грузијских и молдавских избора, можда покушава да у свој табор привуче и чланицу НАТО-а и ЕУ - Румунију.

Реформиста Елена Ласкони, која ће се суочити с њим у другом кругу 8. децембра, сада лобира против Георгескуа, тврдећи како Румуни морају да се окупе како би зауставили "враћање земље под ропство Русије". Позива гласаче да не дозволе да "фрустрација тренутним естаблишментом постане рањивост коју Русија експлоатише".

Највећи шок због Георгескуове победе настао је заправо јер НАТО и ЕУ на Румуне гледају као на поуздане савезнике, за разлику од Мађарске, Словачке и Бугарске, где су проруске склоности, бар се веровало, веће.

"Ако би Букурешт такође скренуо ка више анти-ЕУ, проруском путу, то би озбиљно угрозило способност ЕУ да функционише, што би отежало изградњу консензуса међу земљама чланицама", наводи "Политико", цититајући и једног од румунских европосланика, Зигфрида Мурешана, који тврди да је pobeda Георгескуа резултат "хибридног рата Русије против европске демократије".

До сада је Румунија, која се граничи са Украјином играла важну улогу у подршци Запада Кијеву. Сукоб је, на пример, подигао стратешки значај ваздушне базе "Михаил Когалничану" на Црном мору. Што би све могло да се промени ако Георгеску победи и у другом кругу.

Нису сви, међутим, претерано забринути да ће Георгеску постати следећи лидер Румуније. Трајан Басеску, председник Румуније од 2004. до 2014. године, рекао је да не верује да ће он победити у другом кругу и да он мисли д су Румуни углавном и даље "веома позитивни" према ЕУ и НАТО.

Али, упозорио је, румунски бирачи су "веома љути" што се корупција вратила у њихову земљу и што је правосудни систем поново "под политичком контролом".

То би могло довести до пораза владајућих партија у земљи на предстојећим парламентарним изборима, рекао је он.

"Оно што су две странке у владајућој коалицији урадиле у последње две године је катастрофа", рекао је он, мислећи на Социјалдемократску партију и Национално-либералну партију.