Свет

ЕУ проширује санкције: На удару кинеске фирме и руски танкери

ЕУ предлаже трговинска ограничења за око три десетине субјеката који су наводно укључени у помагање Москви, а на тој листи су фирме у Русији, Србији, Ирану, Индији, Тајланду, Уједињеним Арапским Емиратима, као и Кини и Хонгконгу
ЕУ проширује санкције: На удару кинеске фирме и руски танкери© Leon Neal/Getty Images

Европска унија предлoжила је санкционисање неколико кинеских фирми за које тврди да су помогле руским компанијама да развију дронове за нападе против Украјине, док Европска комисија, извршна рука ЕУ, пише "Блумберг", такође разматра увођење додатних ограничења за руске нафтне танкере како би обуздала способност Москве да заобиђе постојеће рестриктивне мере.

Предлози су изнети у тренутку док се очекује састанак министара спољних послова Групе седам у Италији ове недеље како би се обећале "одговарајуће мере" против Кине и других земаља које подржавају руску Специјалну војну операцију.

САД и Велика Британија су већ санкционисале неке од фирми.

ЕУ је такође предложила да се у програм санкција дода и један кинески држављанин, који контролише компанију која је наводно прекршила трговинска ограничења ЕУ. Реч је о фирми са седиштем у Хонгконгу која је, како се тврди, руским војним фирмама обезбедила забрањене микроелектронске компоненте. На мети су и севернокорејски одбрамбени званичници, наводи се у документима.

У оквиру 15. пакета санкција блока против Москве, Комисија предлаже да се на "црну листу" уврсти више од 50 појединаца и готово 30 правних лица, замрзне њихова имовина и забране путовања.

Међу "метама" су углавном руски војни произвођачи, као и мала група кинеских фирми које их снабдевају и други за које се тврди да сарађују са руским ентитетима на производњи дронова за нападе, обезбеђујући им и кључне компоненте као што су мотори.

Нови сет мера, који би још увек могао да се промени, према писању "Блумберга", такође укључује забрану приступа за више од 45 руских нафтних танкера европским лукама и услугама за високоризичне транспортне праксе. ЕУ и њени савезници покушавају да на овај начин допринесу смањењу прихода Москве од нафте.

Друге предложене санкције погодиле би руске фирме које превозе нафту, као и бројно војно особље и руководиоце компанија. Као део текућих напора да се пооштри спровођење постојећих мера, ЕУ такође предлаже трговинска ограничења за око три десетине субјеката који су наводно укључени у помагање Москви дође до забрањених технологија које се користе за оружје које се налази у Украјини или је потребно за његову производњу.

На тој листи су фирме у Русији, Србији, Ирану, Индији, Тајланду, Уједињеним Арапским Емиратима, као и Кини и Хонгконгу, наводи се у документима.

ЕУ такође предлаже механизам који би централним депозитарима хартија од вредности ЕУ омогућио да одмрзну део готовине коју држе суочени са повећаним судским споровима у Русији.

image