Француски фармери на тракторима организовали су протест код Европског парламента у Стразбуру против закључивања споразума о слободној трговини са земљама блока Меркосура (Аргентина, Боливија, Бразил, Парагвај и Уругвај), јавио телевизијски канал БФМТВ.
Пленарна седница Европског парламента заказана је за данас.
"Најмање 25 трактора стигло је у близину Европског парламента у Стразбуру у знак протеста против споразума о слободној трговини са Меркосуром", наводи се у саопштењу ТВ канала.
Како напомиње БФМТВ, фармери нису могли да се возе директно до Европског парламента јер су им пут блокирали наоружани жандарми и комбији полиције. Један од пољопривредника који протестују и члан Координационог синдиката села рекао је за ТВ канал да пољопривредници преговарају да им се омогући да приђу ближе, као што им је раније обећано.
Раније су француски фармери јавили да ће наставити протесте против нечињења власти и неповољних трговинских споразума Европске уније. Пољопривредници траже поједностављивање бирократских процедура, исплату закаснелих субвенција ЕУ, подршку младим пољопривредницима, смањење контроле њиховог рада.
У различитим регионима су изводили акције испред префектура, било је покушаја да се блокирају ауто-путеви, посебно на француско-шпанској граници.
Предлог закона о помоћи пољопривредницима, који је у мају усвојен у Доњем дому француског парламента након масовних немира, никада није разматран у Сенату због одлуке председника Емануела Макрона да распусти парламент. Како наводе синдикати, обећања владе никада нису испуњена.
У Француској су се масовни протести пољопривредника одржали крајем 2023, почетком 2024. године. Демонстранти су блокирали кључне ауто-путеве, саобраћај тракторима, сеном и гомилом стајског ђубрива. Пољопривредници су бомбардовали префектуре и владине зграде стајњаком и отпадом, осуђујући пољопривредну политику владе за коју кажу да их чини неконкурентним.
Пољопривредници су се посебно успротивили увозу пољопривредних производа, ограничењу коришћења воде за наводњавање, повећању цене дизел горива, као и рестриктивним мерама заштите животне средине и све већем финансијском оптерећењу производње.
На врхунцу кризе, колоне фармера на тракторима кренуле су ка Паризу у опсаду главне пијаце хране на југу града. Власти главног града довеле су специјалне снаге и оклопна возила.