НАТО мора да настави да подржава Украјину и спроводи све мере договорене на самиту, рекао је грчки премијер Киријакос Мицотакис у заједничкој изјави, после разговора са новим генералним секретаром НАТО-а Марком Рутеом.
Руте је у Атини први пут откако је преузео дужност генералног секретара.
"Сагледали смо шта се дешава на фронтовима у Украјини и дошли до консензуса да подршка Украјини мора да се настави, посебно у контексту наступајуће зиме, а то значи одржавање доследности у спровођењу пакета мера усвојених на самиту", рекао је Мицотакис.
Он је изразио наду да ће овог пута преговори о прекиду ватре у јужном Либану бити успешни како би се што пре затворио барем овај фронт.
Мицотакис је рекао да је неопходно појачати везе међу партнерима: "Заједнички смо препознали да, у контексту савремених изазова, морамо да градимо мостове сарадње са нашим партнерима."
Руте је том приликом, поручио да је војно-политички блок помогао Украјини да издржи рат пуних размера са Русијом, али да је сада неопходно променити "путању сукоба.
Према његовим речима, државе чланице Алијансе треба да обезбеде Украјини значајну противваздушну одбрану и испуне све обавезе преузете на самиту НАТО у Вашингтону. То су како је навео "нова НАТО команда за координацију помоћи и обуке у области безбедности , финансијска обавеза од 40 милијарди евра 2024. године и даље мере за приближавање Украјине НАТО-у". Он је такође напоменуо да је за државе НАТО веома важно да повећају улагања и производњу у индустрији наоружања.
Руте је Грчку назвао снажним савезником и приметио развој одбрамбене индустрије у земљи. Он је такође похвалио Грчку за улагање 3 одсто свог БДП-а у одбрану, као и њену тежњу за модернизацијом својих оружаних снага.
За то време руски став је да испоруке оружја Украјини ометају решење, директно укључују земље НАТО-а у сукоб и да је то "играње ватром".
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров истакао је да ће сваки "терет" који се увезе у Украјину, а односи се на оружје, постати легитимна мета за Русију. Према његовим речима, САД и НАТО су директно укључени у сукоб и обуком украјинског војног особља у Великој Британији, Немачкој, Италији и другим земљама.
Кремљ је навео да "пумпање" Украјине оружјем са Запада не доприноси преговорима и да ће имати негативан ефекат.