Колико је талаца остало у Појасу Газе: За 63 се и даље трага

Од 251 таоца које је отео Хамас 7. октобра, ослобођено је њих 117, највећим делом у договореној размени, док је израелска војска у својим операцијама ослободила њих осам

Током напада на Израел 7. октобра прошле године Хамас је отео 251 таоца, а сматра се да је 63 њих и даље у Појасу Газе, пише "Вашингтон пост". 

Тачније, како се додаје, верује се да су они живи, али Израел није дао пуно података о томе на чему базира такве своје процене. Преживели таоци у заробљеништву су више од 415 дана.

До сада је ослобођено 117 талаца. Њих 78 ослобођено је као део договорене размене у којој их је Израел разменио за палестинске затворенике. Независно од овог договора, 27 страних држављана и оних са двојним држављанством такође је пуштено.

Израел је ослободио осам талаца у војним операцијама.

Хамас је пустио из заточеништва четири жене из "хуманитарних разлога".

Убијен је 71 талац, а последњи чију су смрт потврдиле израелске власти је Идан Штиви. Тела 34 страдала таоца нису извучена и остала су у Гази. 

Подсећа се да се напад Хамаса 7. октобра прошле године сматра најсмртоноснијим и најбруталнијим нападом у историји Израела. Процењује се да је тада страдало 1.200 људи, од којих око 300 израелских војника.

Као одговор, Израел је покренуо војну кампању против Хамаса у Гази, у ономе што је агенција Уједињених нација за људска права описала као "ниво убијања и рањавања цивила без преседана". Више од 44.000 људи је убијено у Гази током рата, према подацима Министарства здравља Газе, које не прави разлику између цивила и бораца.

Било је кратког напретка у ослобађању талаца, а према споразуму о размени који је почео 24. новембра 2023, Хамас је ослободио 78 талаца у замену за 240 палестинских затвореника које држи Израел, од којих су сви били жене или тинејџери.

У истом периоду ван тог споразума пуштена су 24 страна држављана и три израелско-руска држављана.

Преговори о ослобађању талаца убрзо су прекинути и непријатељства су настављена 1. децембра 2023. године.

Како рат траје, Израел је наставио да објављује смрт талаца – неке за које је потврдио током форензичких и других истрага да су убијени у нападу 7. октобра и да су њихова тела однета у Газу, а друге за које каже да су их убили милитанти током заточеништва.

Израел је саопштио да су најмање три таоца убијена у израелским операцијама и да је "велика вероватноћа" да је њих троје страдало "као (нежељени) резултат ваздушног напада ИДФ-а" крајем 2023.

Хамас је тврдио да су у израелским ударима убијени и други таоци.

Сматра се да ова група држи већину талаца, али за неке се верује да их држе друге милитантне групе, укључујући палестински Исламски џихад, чији су борци такође учествовали у нападу 7. октобра.

Број талаца који су умрли у заточеништву, као и старост, пол и националност оних који су остали у Гази нису јасни. Израел је навео да већина преосталих има израелско или двојно држављанство и да су мушкарци.

Верује се да су четири америчка таоца још увек жива у Гази, а тела тројице још увек се тамо налазе.

Такође, за шест држављана Тајланда и једног држављанина Непала верује се да су још увек у заточеништву.

Нејасно је колико је талаца припадника израелске војске.

Једина деца на израелској листи преосталих талаца су Кфир Бибас (1) и његов брат Ариел (5).

Израел је рекао да процењује Хамасове тврдње да су ово двоје деце и њихова мајка Шири убијени. Јарден Бибас, Ширин муж и отац двоје деце, такође је талац у Гази и верује се да је жив.