Свет

Амерички аналитичар: Шта би Русију могло да наведе да распореди ракете у азијско-пацифичком региону?

Ако би Руси распоредили ракете у азијско-пацифичком региону, то би се могло одразити на безбедност Кине, предвиђа Ендру Корбико
Амерички аналитичар: Шта би Русију могло да наведе да распореди ракете у азијско-пацифичком региону?Getty © Dima Korotayev/Epsilon

Распоређивање руских ракета у земљама азијско-пацифичког региона завиће од "распоређивања одговарајућих америчких система у било ком региону света", каже руски министар Сергеј Рјабков, а преноси амерички геополитички аналитичар Ендру Корибко на свом сајту.

Могуће руско распоређивање ракета у Азијско-пацифичком океану, каже овај стручњак, изазвале би, дакле, или САД или Јужна Кореја, а то би све учврстило улогу Русије у том новонастајућем фронту "новог хладног рата" и ненамерно погоршало безбедност Кине оправдавањем и убрзањем америчког "повратка у Азију".

Сеул, наиме, разматра наоружавање Украјине као одговор на непоткрепљене и из Москве демантоване извештаје о борби севернокорејских трупа на руској страни, што је навело заменика руског министра спољних послова Андреја Руденка да упозори да ће Русија "реаговати на сваки начин који сматрамо потребним".

Тако су, констатује Корбико - два покретача за могуће руско распоређивање ракета у азијско-пацифичком региону: да то прво учине САД или да Сеул наоружа Кијев.

"Важно је истаћи да, иако је Кина блиски војни партнер Русије и да Москва верује да је Вашингтон ангажован у стратегији 'двоструког обуздавања' против обе земље, Пекинг није војни савезник Русије, за разлику од Пјонгјанга са којим је Москва тек недавно потписала војни пакт. Његов стратешки значај је у томе што су се свако обавезао да ће једна земља помоћи другој ако буде нападнута и таква помоћ буде затражена", подсећа Корбико.

Зато би, ако ракете буду биле распоређене у азијско-пацифичком региону, то било учињено у одбрани сопствене безбедности и безбедности Северне Кореје.

"Прва непосредна последица би могла да буде ненамерно погоршање кинеске безбедностим, јер би то послужило САД као оправдање и убрзање за регионалне планове за обуздавање Пекинга. Трамп планира да се 'окрене Азији' по завршетку украјинског сукоба, кад год то било и без обзира на договорене услове , што је већ довољно забрињавајуће из перспективе Кине", објашњава овај политички аналитичар.

Да буде још горе, додаје Корбико, Трамп наслеђује достигнућа Бајденове администрације која је посредовала у побољшању јужнокорејских и јапанских веза до те мере да је америчка регионална трилатерала, којој су се дуго надали, коначно на ивици да постане стратешка реалност.

"Распоређивање руских ракета кратког и средњег домета у азијско-пацифички регион, посебно најсавременијег 'орешника', природно би убрзало конвергенцију све три у чвршћи троугао", наводи геополитички стручњак.

На дипломатском фронту, ови пројектили би увек могли да се повуку у очекивању великог договора између Русије, САД, Северне Кореје, а можда и Кине, иако њено учешће не би требало узимати здраво за готово. На крају крајева, каже Корбико, споразум би се могао постићи између прве три државе у замену за деескалацију тензија у североисточној Азији, што би онда могло да омогући да се САД и Јапан концентришу на снажније обуздавање Кине у југоисточној Азији преко Тајвана и Филипина са којима су блиски.

"Поента је у томе да би улога Русије у настајању азијског фронта новог хладног рата могла бити искоришћена у сврхе деескалације ако се испуне њени и безбедносни интереси Северне Кореје, што само захтева преговоре са САД, а не са Кином. С обзиром на ову војно-стратешку динамику, могуће је да би Трамп могао да покуша да испуни своје предизборно обећање о 'разједињавању' Русије и Кине, иако је мало вероватно да ће то испунити", наводи Корбико.

image