Нова ескалација на Блиском истоку: Ко прави хаос у Сирији?
Десетине сиријских војника и побуњеника убијено је у северној провинцији Алеп, јавља "Ал Џазира", наводећи да је у овом делу Сирије оружана група Хајет Тахрир ел Шам (ХТС) заузела најмање 10 области под контролом војске председника Башара Асада.
Министарство одбране Сирије саопштило је, а преносе РИА Новости, да се сукобило са терористима који су напали провинције Алеп и Идлиб.
"Терористичке групе су претрпеле велике губитке у опреми и људству, наше трупе се боре против терористичких организација различитим ватреним оружјем и заједно са пријатељским снагама", наводи се у саопштењу.
Напади су најуочљивија ескалација сиријског сукоба последњих година, кажу стручњаци, а преноси "Њујорк тајмс", додајући и да су "опозиционе" фракције објавиле да су заузеле Базу 46, највећу сиријску владину базу у тој области, као и тенкове, и да су заробили припаднике провладиних снага и заузели низ села на селу западно од округа Алеп.
"Верује се да су напади први велики покушај побуњеничких група од 2020. да заузму територију, од како су Турска , која је стала на страну 'опозиционих' снага, и Русија, која је савезник Сирије, посредовали у прекиду ватре како би зауставили борбе у региону Идлиба", наводи амерички лист.
Ердоган, Муслиманска браћа и Тахрир Ел Шам
Политички аналитичар Џевад Галијашевић, међутим, никако не мисли да Турска у овом сукобу игра улогу "невиног" посредника у преговорима. Њена улога је, каже саговорник РТ Балкан, далеко опаснија.
"Некада се чинило да је Реџеп Тајип Ердоган део половичних компромисних решења, али он је увек био део проблема. На великој геополитичкој позорници увек се занемаривала његова улога у оквиру Муслиманске браће, глобалне терористичке организације у којој Турска уз Катар и Велику Британију води главну реч. И управо та веза са Великом Британијом и чињеница да је турска чланица НАТО-а покрећу Турску на овакве војно политичке акције", уверава наш саговорник.
Галијашевић тако подвлачи да нападе у Сирији није извела никаква "удружена опозиција", те да је реч о војном нападу иза кога стоје "турске оружане снаге које и контролишу цело то подручје".
"Турске снаге посредују у аранжманима које Тахрир ел Шам склопио са режимом Владимира Зеленског. Када се узме у обзир споразум који је Тахрир ел Шам склопио са Кијевом о давању дронова и наоружања и опреме које Украјина добија и од целог Запада, и кад се узме у обзир чињеница да је Тахрир ел Шам обећао и војне снаге које данас учествују и ратују на подручју Украјине, и нападају руске снаге – трагови тих, али и других терористичких акција у Дагестану- воде до војно политичке структуре која припада Ал Каиди, а чији је део Ердоган", уверава Галијашевић.
Ескалација у Сирији, примећује овај политички аналитичар, почиње у тренутку када је режим Џозефа Бајдена привремено замрзнуо рат у Либану како би се оријентисао на директне нападе на Русију.
"Али и ово је напад на руски геополитички простор, јер Русија је својом интервенцијом донела мир у Сирији, спасила Сирију и помогла јој да преживи као држава. А Турска све то директно угрожава. У почетку су лажна оправдања била да Турска мора нападати курдске милитанте у Сирији као и на северу Ирака, иако та земља чини нестабилним цео тај геополитички простор. Неоосманизам и османизам у Ердогановој политици се на војно-политичком пољу показују као брутална сила која разара државе Блиског истока", оцењује саговорник РТ Балкан.
Он наводи и како је Ердоган био тај ко је правио неред и у Нагорно-Карабаху, подстичући Азерјбејџан на акцију, а да сада у Сирији покушава да заврши "оно у чему је Турска учествовала током Арапског пролећа".
"Турска је била ударна песница америчког рата на Блиском истоку - и првог који је назвала ратом против тероризма и другог који је назвала Арапским пролећем. Турска је са својим специјалним снагама била фактор који је из Бенгазија рушио Триполи и Либију, организовала убиство Гадафија, и у свим овим акцијама била је негативан фактор", наводи Галијашевић.
Он тврди да Сирију нападају само Турска и Израел, као и да Турска из Идлиба који контролише директно разара мир на Блиском истоку.
"Турска нуди жестоку реторику којом Нетанјахуа назива фашистом а истовремено је покретала операције које је Хамас извео. Турска је део Муслиманског братства као и Хамас, Ердоган је један од водећих људи – и док се не схвати да је он слон у стакленој радњи и онај који разара мир на геополитичкој плочи, читаво окружење Турске је нестабилно. Тахрир ел Шам су војне снаге које је формирала терористичка организација Ел Нусра која је део Ал Каиде, а Турска држава са њима сарађује и усмерава их у одређене војне операције", закључује Џевад Галијашевић.