Британски обавештајац, кијевски јастреб, хашки човек: Ко је Себастијан Горка?
Нови председник САД Доналд Трамп именовао је старог сарадника, Себастијана Горку, за новог саветника Беле куће за борбу против тероризма.
Горка је осам месеци 2017. године био Трампов заменик помоћника саветника за питања националне безбедности. Током свог кратког мандата у Белој кући, Горка, имигрант рођен у Лондону, био је заслужан за организовање председникове такозване "муслиманске забране" на основу које држављани земаља идентификованих као претња националној безбедности, нису могли да уђу у САД.
Док су демократе проглашавале Горку "крајње десничарским екстремистом", он је – како се испоставило – био глас континуитета спољне политике Џозефа Бајдена, позивајући на даљу агресију против Русије и још већу војну помоћ Кијеву.
Ко је, заправо, Себастијан Горка?
Син антикомунистичког мађарског изгнаника, Горка се придружио обавештајној јединици британске војске док је још био на универзитету.
Ментор му је био познати британски војни обавештајац Крис Донели, који је своју каријеру посветио подстицању сукоба са Русијом и ширењу НАТО-а на бивше совјетске републике, и кога је "Грејзон" разоткрио као архитекту озлоглашеног бомбардовања Кримског моста.
Захваљујући пријатељству са Донелијем, Горка је догурао до положаја високог обавештајног официра у британском Министарству одбране.
Од 1990. до 1993. године, Горка је служио у јединици 22 Територијалне обавештајне службе британске војске као иследник. Дужности које је обављао у обавештајној јединици касније су постале извор интрига, и остале су мистериозне до данас.
Године 1999, након стипендије у НАТО-у, Горка се вратио у Мађарску да саветује прву владу Виктора Орбана о питањима националне безбедности. Безбедносну проверу, ипак, није прошао зато што је откривено да је повезан са британским обавештајним службама.
Док су мађарски медији износили доказе о Горкиној повезаности са обавештајцима УК, британски "Сандеј тајмс" је пренео да су Горкине дужности у британској јединици укључивале прикупљање "доказа за Трибунал за ратне злочине који је основан након распада Југославије".
Горка је, пак, мађарским медијима тврдио да је његов задатак био да чува кључне објекте у Северној Ирској и одбија претње ИРА.
Годину дана након што је јавно оптужен да ради за британску обавештајну службу, Горка је са супругом отишао из Мађарске у САД.
Мађарски Енглез у Белој кући
Током Трамповог првог мандата, док се председник борио са поплавом оптужби да је марионета Владимира Путина, а талас русофобије јачао, британска обавештајна служба је пронашла савршену прилику да ескалира нови хладни рат.
Убрзо након што је Горка дао оставку из прве Трампове администрације, процурели документи разоткрили су Криса Донелија као оснивача тајне, британске операције коју је финансирала држава – Иницијатива за интегритет.
Циљ ове организације био је да подстакне рат са Русијом кроз прикривену међународну пропагандну мрежу. Предлог за финансирање из 2017. који је Иницијатива за интегритет поднела британском министарству одбране обећао је да ће заузети "строжи став према Русији" тако што ће се организовати "више информација објављених у медијима о руској претњи."
Иницијатива за интегритет
Шеф Иницијативе за интегритет Крис Донели је 18. септембра 2018. долетео у Вашингтон да прошири своју нову тајну мрежу утицаја и први са ким се састао био је Себастијан Горка.
Процурели досијеи Донелијеве иницијативе наводе Горкину жену, Катарину, као кључни контакт. У то време је била виши саветник у Одељењу за унутрашњу безбедност.
У истом досијеу је описано како се кластери организације "само веома дискретно сарађују са владама, у потпуности на основу личних контаката од поверења... и покушавају да нежно утичу на њих".
Потпиривање рата
Оперативци Иницијативе за интегритет тако су били кључни у дистрибуцији лажног досијеа "Трамп-Русија" званичника Ми6 Кристофера Стила по америчкој влади и медијима. Циљ је био уништити Трампов легитимитет.
У Британији су оперативци Иницијативе за интегритет на превару повезали резултат референдума о брегзиту са руским мешањем. У Шпанији је, у међувремену, Иницијатива ширила дезинформације лажно приказујући каталонски покрет за независност као операцију коју контролише Русија, задајући ударац срдачним односима између Мадрида и Русије.
Данас, Донели помаже у надгледању тајне улоге Британије у прокси рату у Украјини. Како је "Грејзон" открио, Донели је надгледао украјински терористички напад на Кримски мост у октобру 2022. што је требало да буде кључни корак ка ескалацији.
Сада, док Трамп намерава да испуни своје обећање да ће окончати сукоб у Украјини, Донели ужива у директној вези са једним од председникових најважнијих сарадника и својим дугогодишњим пуленом.