Свет

ЕП тражи продужавање санкција Русији и јачање војне помоћи Украјини

Све државе чланице ЕУ и савезници у НАТО треба да се обавежу на војну подршку Украјини, како колективно тако и појединачно, са најмање 0,25 одсто свог БДП-а годишње, наводи се у резолуцији
ЕП тражи продужавање санкција Русији и јачање војне помоћи УкрајиниGetty © Artur Widak/NurPhoto via Getty Images

Европски парламент усвојио је резолуцију, у којој је позвао ЕУ и њене државе чланице да појачају војну подршку Украјини, између осталог и кроз обезбеђивање ракета дугог домета, и затражио да се продуже санкције Русији.

У резолуцији, која је усвојена са 390 гласова за, 135 против и 52 уздржана, посланици ЕП су позвали међународну заједницу да предузме брзе и одлучне акције како би одговорила на "алармантну ескалацију" у сукобу у Украјини.

Они су осудили то што Русија "користи" севернокорејске војнике и тестира нове балистичке пројектиле у Украјини, оценивши да ти недавни "ескалациони кораци представљају нову фазу у сукобу и нови ризик за европску безбедност у целини".

Истовремено су позвали ЕУ и друге партнере Украјине да у складу са тим реагују.

Европски парламент је поздравио одлуку америчког председника Џозефа Бајдена да дозволи Украјини да користи напредне ракетне системе на војним циљевима на територији Русије и позвао ЕУ и њене државе чланице да усвоје сличне мере.

Инсистирали су и на томе да се "не може преговарати о Украјини без Украјине" и затражили од ЕУ да ради на постизању најшире могуће међународне подршке Украјини и проналажењу мирног решења за сукоб, наводи се у саопштењу ЕП.

Осудивши Иран, Белорусију и Северну Кореју због, како су навели, војне подршке Русији, посланици ЕП позвали су земље чланице ЕУ да додатно појачају режим санкција против ових земаља.

Упозорили су и да сукоб Русије и Украјине, учешће Северне Кореје у сукобу и руски нуклеарни и ракетни програми представљају озбиљну претњу међународном поретку заснованом на правилима.

Од Пекинга су затражили да обустави сву војну помоћ или помоћ двоструке намене Русији и упозорили да "одбијање промене курса ризикује да озбиљно утиче на билатералне односе ЕУ и Кине".

У резолуцији се од Савета ЕУ захтева да продужи санкције Русији, посебно против сектора од посебног економског значаја, као што су металуршки, нуклеарни, хемијски, пољопривредни и банкарски сектори, као и на руске сировине.

"Све државе чланице ЕУ и савезници у НАТО треба да се обавежу на војну подршку Украјини, како колективно тако и појединачно, са најмање 0,25 одсто свог БДП-а годишње", наводи се у резолуцији.

image