Сједињене Америчке Државе унапређују и модернизују своју нуклеарну тријаду, односно средства за испоруку нуклеарног оружја, као што је стратешки бомбардер Б-21 "рајдер" који ће у оперативну употребу бити уведен 2027. године, наводи се у извештају Росконгреса.
До 2035. године, 100 одсто ових система ће у просеку премашити свој пројектовани животни век за 30 година, док ће до почетка 2040-их, 100 одсто система за ношење нуклеарног оружја достићи ће свој максимални рок употребе, наводи се у саопштењу.
"У моменту повлачења из употребе, крстареће ракете које се лансирају са ваздухоплова (АЛЦМ) и интерконтиненталне балистичке ракете (ИЦБМ) 'минутмен 3' ће имати више од 50 година од свог десетогодишњег пројектованог века трајања", додаје се.
Подморнице опремљене балистичким ракетама класе "охајо" су већ премашиле предвиђени животни век, а бомбардери Б-2А и вишенаменски авиони Ф-15Е ће се приближити својој четрдесетогодишњици службе пре него што буду "пензионисани".
Такође, када Б-52 буде повучен из употребе, а предвиђа се да ће то бити средином 2050-их, биће стар око 100 година.
"Тренутно је у току развој нове интерконтиненталне балистичке ракете ЛГМ-35 'сентинел', раније познате као ГБСД (Ground Based Strategic Deterrent), која ће у потпуности заменити постојеће ИЦБМ 'минутмен'. Њихов укупан број ће остати непромењен - 400 распоређених јединица, уз додатних 259 ракета које ће ваздухопловство набавити за испитивање. За 2025. фискалну годину, Бајденова администрација је затражила 3,7 милијарди долара за истраживање и развој за 'сентинела'", наводе из Росконгреса.
Иначе у плану је да ова ракета у оперативну употребу буде уведена 2030-их, односно неколико година касније него што је првобитно планирано. Очекује се да ће "сентинели" бити оперативни до 2070-их.
"Трошкови целокупног развојног програма Сентинел су већ премашили првобитне процене за 81 одсто, са укупним трошковима који премашују 140 милијарди америчких долара", пише у извештају.
Како се наводи, почевши од раних 2030-их, подморнице опремљене балистичким ракетама класе "охајо" биће замењене класом "колумбија", а укупно ће их бити најмање 12, у односу на садашњих 14 подморница класе "охајо". У предлогу буџета за фискалну 2025, морнарица је затражила 9,9 милијарди долара за подморнице класе "колумбија", напомињу се у извештају.
Нове подморнице на нуклеарни погон ће задржати балистичке ракете које се лансирају са подморница класе "охајо" и питању су ракете "тридент 2", које тренутно завршавају другу фазу продужења животног века како би се обезбедила употребљивост и поузданост када буду распоређени нови носачи.
"Морнарица је урачунала 2,5 милијарди долара за програме модернизације ракета Д5ЛЕ и Д5ЛЕ2 у свом буџетском захтеву за модернизацију ракета Д5ЛЕ и Д5ЛЕ2", додаје се.
Како се наводи, ваздухопловна компонента тријаде састоји се од 46 нуклеарних стратешких бомбардера Б-52Х и 20 Б-2А. До 2050. године, они ће у потпуности бити замењени следећом генерацијом бомбардера Б-21 "рајдер", који ће почети да улазе у оперативну употребу 2027. године.
"Укупно, Пентагон намерава да набави најмање 100 ових бомбардера. Они ће носити бомбе Б61-12 и Б61-13, као и нову крстарећу ракету АГМ-181 ЛРСО (Long Range Stand Off Weapon). За фискалну 2025. годину, Ратно ваздухопловство је затражило 5,33 милијарде долара за развој Б-21 'рајдер'", истиче се у извештају.
САД такође имају нестратешке нуклеарне снаге, које се састоје од малог броја бомби Б61 које носе борбени бомбардери Ф-15Е и Ф-35А, као и савезнички авионе са "двоструком способношћу" (ДЦА - Dual-Capable Aircraft).