Рат на Блиском истоку: Саудијска Арабија одустаје од одбрамбеног споразума са САД

Ријад и Вашингтон се надају да би скромнији одбрамбени пакт могао да буде постигнут пре него што Бајден напусти Белу кућу у јануару

Саудијска Арабија је одустала од одбрамбеног споразума са Вашингтоном у замену за нормализацију односа са Израелом и сада се залаже за скромнији споразум о војној сарадњи, јавља Ројтерс позивајући се на саудијске и западне званичнике.

У жељи да безбедносни споразум буде постигнут ове године, Ријад је ублажио свој став о палестинској државности, рекавши Вашингтону да би јавна посвећеност Израела решењу са две државе могла бити довољна за нормализацију односа.

Како је Израел рат са Хамасом проширио са Појаса Газе на цео регион Блиског истока, са гневом јавности добра воља саудијског престолонаследника Мухамеда бин Салмана је нестала и поново је условио признање Израела предузимањем конкретних корака за стварање палестинске државе, рекли су извори.

Израелски премијер Бенјамин Нетанјаху и даље жели да обезбеди нормализацију односа са саудијском краљевином, као знак ширег прихватања у арапском свету, али се код куће суочава са огромним противљењем било каквим уступцима Арапима након напда Хамаса прошле године.

Пошто су обојица лидера суочена са противљењем код куће, Ријад и Вашингтон се надају да би скромнији одбрамбени пакт могао да буде постигнут пре него што председник Џозеф Бајден напусти Белу кућу у јануару, рекли су извори.

Америчко-саудијски споразум требало би да буде усвојен у Сенату САД двотрећинском већином - а није могуће осим ако Ријад не призна Израел, рекло је шест извора.

Пакт о коме се сада расправља укључивао би проширење заједничких војних вежби и вежби за решавање регионалних претњи, углавном из Ирана. То би подстакло партнерство између америчких и саудијских одбрамбених фирми, уз заштитне мере за спречавање сарадње са Кином, рекли су извори.

Споразум би промовисао саудијска улагања у напредне технологије, посебно у одбрану дроновима. САД би повећале своје присуство у Ријаду кроз обуку, логистику и подршку сајбер безбедности и могле би да распореде ракетни систем "патриот" да побољшају противракетну одбрану и интегрисано одвраћање.

То, ипак, не би била врста обавезујућег уговора о међусобној одбрани који би обавезао америчке снаге да заштите највећег светског извозника нафте у случају страног напада.

"Саудијска Арабија ће добити безбедносни споразум који ће омогућити већу војну сарадњу и продају америчког оружја, али не и споразум о одбрани сличан оном који имају Јапан или Јужна Кореја и који су првобитно тражили", рекао је Ројтерсу Абделазиз ел Сагер, шеф Заливског истраживачког института.