Сједињене Америчке Државе су суспендовале своје стратешко партнерство са Грузијом, саопштио је Стејт департмент.
"Различите антидемократске акције странке Грузијски сан прекршиле су кључне принципе нашег стратешког партнерства између, које је било засновано на заједничким вредностима и посвећености демократији, владавини закона, грађанском друштву, поштовању људских права. Као резултат тога, Сједињене Државе су суспендовале овај механизам", наводи се у саопштењу.
Како напомиње Стејт департмент, САД жале што је Грузија одлучила да суспендује питање придруживања ЕУ и осуђује прекомерну употребу силе локалне полиције током протеста против ове одлуке.
Иначе, Европска комисија обуставила је у октобру преговоре о чланству Грузије у ЕУ документу се наводи да је Брисел незадовољан резултатима парламентарних избора у тој земљи где није победила проевропска партија, већ владајућа странка Грузијски сан, која се залаже за очување односа са Русијом и противи антируским санкцијама.
Грузијски премијер пре два дана је саопштио да је владајућа партија Грузијски сан одлучила да питање преговора о приступању ЕУ неће бити на дневном реду до 2028. и да ће бити одбијени сви буџетски грантови. Разлог за то су сталне уцене ЕУ око отпочињања преговора, захтеви да се укине низ закона које је усвоји парламент, као и позиви на санкционисање грузијских власти. Након тога, на улицама је организован протест због одлуке.
Односи између Тбилисија и Запада су се додатно погоршали након усвајања закона "О транспарентности страног утицаја" у Грузији. Овај документ предвиђа регистрацију непрофитних правних лица и медија чији приходи – посебно више од 20 одсто, потичу из иностранства. Као одговор, западне земље су почеле да прете Грузији.
Крајем маја, амерички државни секретар Ентони Блинкен најавио је вишеструку ревизију сарадње са Грузијом. Вашингтон је такође увео визна ограничења против грађана републике, које су државе назвале "саучесницима у подривања демократије у Грузији", и почео да преиспитује све програме сарадње са Тбилисијем.
Крајем октобра у републици су одржани парламентарни избори. Победила је владајућа партија Грузијски сан са 53,93 одсто гласова. Такође, у парламент су ушле четири опозиционе политичке снаге, које су укупно добиле 37,78 одсто подршке. Њихови представници су изјавили да не признају резултате и све четири странке су одбиле да прихвате посланичке мандате које су добили.
Опозициони лидери тражили су ново гласање под "међународном контроло".
Сједињене Државе су, заузврат, након избора запретиле "даљим последицама" ако Тбилиси одржи садашњи курс.