Свет

Афере око Пита Хегсета: Покушај дисквалификације мајчиним писмом

У покушају да спрече избор Пита Хегсета на место министра одбране, у јавности је објављено и писмо које му је написала мајка огорчена због синовљевог развода
Афере око Пита Хегсета: Покушај дисквалификације мајчиним писмомGetty © John Lamparski / Contributor

Кампања усмерена против Пита Хегсета, аутсајдера из Вашингтона, кога Доналд Трамп жели да види на челу Пентагона, не стишава се. У последњој рунди, "Њујорк тајмс" је објавио фрагменте писма које му је пре шест година упутила мајка, огорчена због синовљевог развода.

"Немам поштовања према мушкарцима који омаловажавају, лажу, варају, упуштају се у везе и користе жене за своју моћ и его. Ти си тај мушкарац (и то већ годинама), и као твоја мајка, боли ме и срамота ме је да то кажем, али то је тужна, тужна истина", написала је Пенелопа Хегсет 30. априла 2018. године. У истом писму мајка поручује сину да га воли, али и саветује да у "име свих жена које је повредио потражи помоћ и сагледа себе".

Када је "Њујорк тајмс" обавестио Пенелопу Хегсет да ће објавити њен мејл, рекла им је да је одмах сутрадан посла нов у којем је објаснила да је први писала "љутњи" и у тренутку када су њен син и снаја пролазили кроз тежак развод.

"То није истина. Никада није била истина. Познајем свог сина. Он је добар муж и отац", рекла је новинарима, а намеру да објаве њен огорчени мејл, који је проследила и својој тадашњој снаји Саманти, назвала је "одвратним". 

Да заиста постоји и мејл извињења тврди редакција "Брајбарта" – кажу да се Пенелопа већ 1. маја 2018. извинила за писмо писано под "утицајем емоција и фрустрација". Истакла је и да зна да он воли своју децу коју има са бившом супругом, а око чијег су се старатељства спорили. Писмо има, кажу у "Брајбарту", потпуно другачији тон у односу на онај који је "Њујорк тајмс" објавио у петак.

Питање односа Пита Хегсета према женама постављено је након што га је Трамп, као ветерана ратова у Ираку и Авганистану, номиновао за министра одбране. О томе ће се засигурно расправљати на саслушању у Сенату, где ће се одлучивати о судбини његове номинације. 

Извештаји о Хегсетовој невери скренули су пажњу са дебате о његовој способности. Док се Питови противници правдају да је и то питање важно јер припадници војске, коју ће он надгледати, могу бити процесуирани за прељубу, као кеца из рукава извлаче пријаву за силовање. Невоља са овим аргументом је у томе што на основу те пријаве никада није подигнута оптужба против Хагсета, а подносилац никада јавно није иступио.

Ипак, Хегсет је открио да га је октобра 2017. лажно оптужила жена с којом је, како тврди, имао споразуман сексуални однос. Касније јој је тајно платио нагодбу зато што је желео, према речима његовог адвоката, да заштити свој посао водитеља на "Фокс њузу".

Они који подржавају Хагсета подсећају на ТВ гостовање његове мајка Пенелопе поводом Дана мајки. У студију "Фокс њуза" пред милионима гледалаца хвалила је свог најстаријег сина и то тринаест месеци након што му је послала оптужујући мејл.

"Захвална сам ти, Пите, и поносна сам сваког дана што сам твоја мама", рекла је држећи га за руку на каучу у студију. Том приликом је открила и да је био успешан ученик током средње школе и факултета, а посебно је истакла његову љубав према земљи кроз војну службу. 

Када Хегсет прича о себи истиче да је посвећени хришћанин који се придржава конзервативних породичних вредности. И заслуге за усађивање тих вредности приписао је својим родитељима. Ипак, детаљи из породичног живота косе се са оним како овај згодни Американац воли о себи да мисли – у време када је Пенелопа критиковала свог сина, Хегсет се разводио од своје друге жене и мајке њихово троје деце Саманте. Госпођа Хегсет поднела је захтев за развод брака месец дана након што је њен муж добио кћерку са колегицом и извршном продуценткињом "Фокс њуза" Џенифер Рачет. Ово је иначе био образац невере који датира још из његовог првог брака са Мердит Шварц.

Уређивачки потез "Њујорк тајмса", односно објављивање интимне преписке старе шест година подигла је прашину колико и само писмо. 

"Ово је одвратно ниско на толико нивоа. Породице имају проблеме, стално. Објављивање тих проблема у јавности само с циљем да се саботира номинација је зло. Тачка", рекао је амерички политичар Шон Парнел. 

О намерама које иду уз објављивање делова мејла понешто говори и име аутора текста – Шерон Ла Фрањер. Ова новинарка је део тима који је извештавао о умешаности Русије у председничке изборе 2016.

За ову лаж "Њујорк тајмс" је добио стварну награду – Пулицерову.

image