Акције грузијских власти да зауставе немире имаће, негативне последице по односе са Европском унијом, поручиле су у заједничком саопштењу шефица европске дипломатије Каја Калас и европска комесарка за проширење Марта Кос.
Оне су истакле да је грузијски народ још једном изашао на улице да потврди своју жељу да се придружи Европској унији.
"ЕУ оштро осуђује насиље против мирних демонстраната који се чврсто залажу за своју европску и демократску будућност", истиче се у документу.
Званичници ЕУ су такође подсетили Тбилиси да је ЕУ суспендовала процес пријема Грузије у заједницу, као и финансијску подршку.
"ЕУ жали због изјаве Ираклија Кобахидзеа у вези са одлуком Грузијског сна да не настави преговоре о приступању ЕУ и да повуче финансијску подршку ЕУ до 2028. Напомињемо да ова изјава означава одступање од политике свих претходних грузијских влада и европских аспирација највећег већина грузијског народа", наводи се у саопштењу.
Истовремено, у документу се додаје да "врата ка ЕУ остају отворена, а да је повратак Грузије европским вредностима и пут ка придруживању ЕУ у рукама грузијског руководства".
У Грузији су 26. октобра одржани парламентарни избори. Према подацима Централне изборне комисије, владајући Грузијски сан освојио је 53,93 одсто гласова. У парламент су ушле и четири опозиционе странке, које су добиле укупно 37,78 одсто подршке. Представници опозиције изјавили су да не признају податке ЦИК-а. Председница Грузије Саломе Зурабишвили, која помаже проевропску опозицију, позвала је на протесте због изборних резултата.
Још једна серија опозиционих протеста почела је у четвртак након што је премијер Иракли Кобахидзе објавио одлуку да суспендује разматрање почетка преговора о чланству земље у Европској унији до 2028. године.
Демонстранти су у суботу бацали камење, флаше и запаљене предмете на зграду парламента, што је изазвало пожар који је убрзо угашен.