Свет

Блеров тинк-тенк: Не бојте се Чернобиља, долази ера нуклеарних електрана

Перцепција јавности о ризику од нуклеарне енергије "није сразмерна стварном ризику", а светски лидери мораће да превазиђу "лажну узбуну" која је успорила напредак нуклеарки последњих деценија, наводи се у извештају Института Тонија Блера
Блеров тинк-тенк: Не бојте се Чернобиља, долази ера нуклеарних електрана© Tanjug/AP Photo/Bradley C Bower

Глобалне емисије угљен-диоксида биле би шест одсто ниже него данас да није "нетачног наратива" о нуклеарној катастрофи у Чернобиљу који је створио "неосновану забринутост јавности", наводи се у извештају Института Тонија Блера.

У извештај тинк-тенка бившег британског премијера истиче се да је емисија угљен-диоксида на светском нивоу већа, између осталог, и због наглог смањења броја нуклеарних реактора отворених од 1980-их, преноси "Гардијан". Више од 400 реактора пуштено је у рад у 30 година пре катастрофе у Чернобиљу, док је мање од 200 пуштено у рад у скоро 30 година од тада.

"Резултат је да нуклеарна енергија никада није постала свеприсутни извор енергије како су многи предвиђали, а државе су се уместо тога окренуле алтернативама као што су угаљ и гас", наводи се у извештају.

Блеров институт сматра да долази "ново нуклеарно доба" у годинама које долазе, вођено порастом потражње за електричном енергијом са ниским садржајем угљен-диоксида како од великих центара за складиштење података тако и оне потребне за напајање вештачке интелигенције.

Међутим, тинк-тенк упозорава да перцепција јавности о ризику од нуклеарне енергије "није сразмерна стварном ризику" и да ће глобални лидери морати да превазиђу "лажну узбуну и идеологију" која је успорила напредак нуклеарне енергије последњих деценија.

"У читавој историји нуклеарне енергије, догодиле су се само две велике несреће: у Чернобиљу и Фукушими (у Јапану 2011). Последице ових акцидената, иако озбиљне, значајно су прецењене", сматрају аутори извештаја Блеровог института.

Раније ове године, "Мајкрософт" је представио планове да помогне у поновном отварању нуклеарне електране у озлоглашеном острву Три миље у Пенсилванији, месту најозбиљнијег нуклеарног акцидента и цурења радијације у историји САД, како би обезбедио енергију за своје операције вештачке интелигенције.

Недељама касније "Гугл" је потписао "први у свету" уговор о куповини енергије од шест или седам мини нуклеарних реактора из калифорнијске компаније "Каирос пауер" како би се произвела енергија потребна за повећање употребе вештачке интелигенције. "Амазон" и софтверска компанија "Оракл" такође су потписали уговоре о развоју малих модуларних реактора (СМР) за напајање њихових центара података.

Нова зора за нуклеарну енергију представља "значајну прилику" за Велику Британију, истиче се у другом извештају Института Тонија Блера. У њему се позвао владу да осмисли "храбру нову стратегију" за нуклеарне технологије, укључујући стварање "зона раста вештачке интелигенције" широм земље, где би за нуклеарне пројекте дизајниране за напајање центара података била поједностављена правила планирања.

image