Потпредседник Европске комисије задужен за просперитет и индустријску стратегију Стефан Сежурне позвао је, по угледу на изабраног америчког председника Доналда Трампа, на стратегију "Европа на првом месту" за кључне пословне секторе, у покушају да спречи да ЕУ блок постане колатерална штета у потенцијалном глобалном трговинском рату, пише "Фајненшел тајмс".
Како се наводи, глобални трговински рат распирио је Доналд Трамп, иако се нигде не помињу субвенције уведене за америчку индустрију у време мандата Џозефа Бајдена, а које су изазвале значајне дисонантне тонове између САД и ЕУ.
Потпредседник Европске комисије Сежурне, бивши француски министар спољних послова и блиски савезник председника Емануела Макрона, рекао је за "Фајненшел тајмс" да Европа мора да пређе у офанзиву како би промовисала своје стратешке пословне интересе и избегла да буде преплављена субвенционисаним увозом из Кине.
"У основи верујем да Европа може много тога да добије од отворености према свету, али када Кина каже 'Произведено у Кини' или САД каже 'Америка на првом месту', ми морамо рећи: 'Произведено у Европи' или 'Европа на првом месту' ", рекао је Сежурне.
Нова Европска комисија се обавезала да ће обновити конкурентност блока у наредних пет година, задатак који ће постати тежи ако новоизабрани амерички председник Доналд Трамп поступи у складу са својим претњама да ће увести свеобухватне царине на сав увоз, раскинути трговинске споразуме и смањити прописе за америчка предузећа.
Сежурне је рекао да је његов највећи страх да ће Европа постати "колатерална штета" глобалног трговинског рата.
"Ако се сва светска тржишта затворе, једино преостало отворено тржиште не може бити оно европско. Ако се Сједињене Државе затворе према Латинској Америци, Индији, Кини, европско тржиште не може бити одредиште за све прекомерне капацитете у свету, иначе ћемо се наћи у ситуацији краткорочне економске кризе", истакао је Сежурне.
Брисел мора да пошаље "чврсту поруку Сједињеним Државама да им каже да данас не видимо разлог да обезвређујемо нашу трговинску дискусију и нашу трговинску размену", рекао је он. Сежурне је напоменуо да нова америчка администрација мора да схвати да они такође немају шта да добију од трговинског рата.
Он је признао "негативне тонове" у европској економији, коју су последњих недеља погодила отпуштања у фабрикама произвођача аутомобила и челика, и колапс шведског произвођача електричних батерија "Нортволт", који је био најављен као део зелене транзиције Старог континента.
Он је рекао да ће комисија усмерити напоре на стратешке секторе попут челика, производње аутомобила, ваздухопловство, као и чисте технологије.
"Биће неопходно то учинити на веома циљани начин, на важним стратешким секторима. Али то морате учинити офанзивно, а не дефанзивно", рекао је он.
Ове индустрије морају бити заштићене јер пружају веома важну подршку за чисте технологије кључне за зелену транзицију, тврди Сежурне и додаје да без челика нема ни ветротурбина ни производње аутомобила.
Нова комисија, која је ступила на дужност 1. децембра, дефинисаће кључне секторе у првих 100 дана, додао је он. Још један кључни политички напор би био да се коначно окупе тржишта капитала блока како би се створило боље инвестиционо окружење - дугогодишња амбиција која је осујећена приговорима држава чланица.
Као велики удар на постојећу индустријску стратегију Брисела, "Нортволт", најбоље финансирани стартап у ЕУ, поднео је прошле недеље захтев за банкрот у оквиру поглавља 11, што је резултирало стотинама милиона евра губитака за инвеститоре, укључујући "Голдман Сакс" и саму ЕУ, која је била гарант компанији за око 300 милиона евра кредита.
Сежурне је рекао да жели да увери инвеститоре да Европа неће напустити индустрију батерија.
"Не смемо да се кајемо што смо основали овај сектор, што смо им помогли и субвенционисали, а пре свега, када прођу кроз технолошки проблем, не дозволимо да све што смо радили у прошлости уништи само прва потешкоћа", додао је он.