Сахел као поприште новог Хладног рата: Како ће протеривање француске војске утицати на Африку
Четвртак је био историјски дан за афричку геополитику пошто је Чад саопштио да протерује француске трупе, док је Сенегал рекао да планира да уради исто у блиској будућности, пише амерички аналитичар Андреј Корибко.
"Ово су последње војне испоставе Француске у Сахелу након што су њене снаге протеране из Буркине Фасо, Малија и Нигера, који сада чине Сахелски савез (АСС) који се претвара у Конфедерацију. Непосредна последица је да ће руски утицај вероватно порасти, док се очекује да ће Француска претворити Обалу Слоноваче у своју главну регионалну базу", оцењује он.
Према његовим речима, ови потези су у складу са већим трендом у Африци - континенту који је постао поприште у новом хладном рату, у оквиру ког Запад жели да задржи своју све слабију униполарну хегемонију, док Русија и Кина предводе притисак "незападног" света да се тамо убрзају мултиполарни процеси.
"Први актер се манифестује кроз државне ударе, обојене револуције и побуне (колективно познатим као Хибридни рат), док други има облик Русије која помаже својим партнерима да се супротставе овим претњама, док Кина пружа економску помоћ без обавеза", додаје Корибко.
Амерички аналитичар напомиње да је најновији развој догађаја потврдио да је "афричко залеђе бастион мултиполарности континента", док обална периферија служи као "улазна тачка и редут (утврђење) за униполарност", као и да све ово одржава динамику присутну у Евроазији.
"Ово заузврат даје додатну веродостојност теорији професора Александра Дугина о историјском ривалству између копнених и морских сила. У афричком контексту, копнене силе Евроазије помажу својим колегама партнерима у залеђу да се ослободе утицаја евроазијских поморских сила", сматра он и додаје:
"Исте те поморске силе, у овом случају Француска (која историјски има двојни идентитет поморске и копнене силе) и САД, сада се повлаче у обалу Слоноваче са излазом на море, након што су избачене из Сахела. Ово ће ставити већи притисак на Нигерију - афричку копнену силу која има дугу историју блиских веза са западним поморским силама попут Велике Британије и САД".
Како додаје, једно је да Запад изгуби своју геостратешку позицију у Сахелу, који укључује неке од најсиромашнијих земаља света, а потпуно друго да изгуби Нигерију, која има много енергетских резерви и најнасељенија је земља Африке.
"Повлачење Француске и САД из Сахела у Обалу Слоноваче је корисно само у оној мери у којој пружа базу за дестабилизацију Сахелског савеза (конфедерације), али је бескорисно у односу на Нигерију", оцењује експерт.
Стога би се, према његовим речима, могло очекивати да ће Запад (предвођен САД и Француском) применити троструку политику ради супротстављања мултиполарности:
- интензивирање хибридног рата против Сахелског савеза
- ширење утицаја у Нигерији
- покретање хибридног рата против Нигерије уколико то не успе.
"Обала Слоноваче ће играти централну улогу у првом аспекту, други ће имати дипломатску и економску форму, док се трећи може манифестовати кроз тајну подршку (укључујући и војну) постојећим оружаним групама", наводи Корибко.
Он истиче да није познато колике су шансе за успех ових политика, али да ће се део или читав наведени низ потеза вероватно догодити услед неслагања између западних/незападних и униполарних/мултиполарних интереса у Африци, које је повећано последњим ударом за француску војску.
"Њима и САД ће можда требати још времена да направе план како да најефикасније одговоре на све, али нико не треба да сумња да ће они нешто учинити, а шта год да учине, имаће за циљ да поврате изгубљену хегемонију", закључује амерички аналитичар.