Свет

Хоће ли Мерц учинити Немачку поново великом: Нејасна обећања и везане руке

Са и даље малим издвајањима за одбрану и индустријским падом, додатни проблем је у томе што је Немачка сада рањива на светске догађаје ван непосредне контроле било ког националног лидера, пише "Политико"
Хоће ли Мерц учинити Немачку поново великом: Нејасна обећања и везане руке© Tanjug/Christoph Soeder/dpa via AP

Фридрих Мерц, вероватно следећи немачки канцелар, води кампању за своју верзију МАГА (акроним од Трамповог слогана "Учинимо Америку поново великом"), обећавајући да ће вратити изгубљени осећај величине своје земље у веома несигурним временима.

Али с обзиром на огромне глобалне изазове са којима се Немачка тренутно суочава, од индустријског пада до сукоба у Европи, Мерц би се могао наћи у ситуацији да буде немоћан да оствари своју носталгичну визију обнављања економског раста и осећаја сигурности, пише "Политико".

Чини се да ће Мерц и његова конзервативна Хришћанско-демократска унија (ЦДУ) преузети власт у року од неколико месеци након слома немачке владајуће "семафор" коалиције. Са превременим изборима заказаним за 23. фебруар, немачки конзервативци су далеко испред у анкетама са 32 одсто подршке.

То ставља Мерца, 69-годишњег корпоративног адвоката по занимању, на корак да испуни свој дугогодишњи сан да постане канцелар.

Проблем је у томе што је Немачка сада рањива на светске догађаје ван непосредне контроле било ког националног лидера.

Деценијама уназад су се безбедност и просперитет земље ослањали на три стуба: гаранцију одбране САД, практично неспутану међународну трговину која је омогућавала њеној извозно оријентисаној економији да цвета, и јефтине енергенте из Русије за јачање немачке индустрије.

Док се Мерц припрема да преузме узде и обећава да ће водити Немачку у суштински новом правцу, земљи недостаје свеобухватна визија да замени те застареле стубове.

Мерц је изнео конзервативну визију о томе како ће владати. Он планира да смањи социјалне бенефиције, нагло смањи број тражилаца азила који долазе у Немачку, укине прописе како би подстакао више приватних инвестиција и да војну потрошњу учини буџетским приоритетом уз одржавање фискалне дисциплине.

Али нејасно је да ли би та политика, чак и ако се реализује, била довољна да одговори на монументалне изазове са којима се Немачка сада суочава.

Мерцова основна мисија је да поништи наслеђе Ангеле Меркел, његове претходнице из ЦДУ која је била канцеларка 16 година, наводи се у тексту. Како се подсећа, након што је победила у партијској борби за моћ 2002, Меркелова га је практично протерала из вођства ЦДУ. Након година на политичкој маргини, Мерц је напустио немачки парламент и упустио се у бизнис, на крају председавајући немачким огранком америчког инвестиционог фонда "Блекрок".

Вратио се у политику 2021, када га је велика већина странке ЦДУ довела на чело партије.

Мерцова оштра и понекад популистичка реторика такође представља значајан одмак од резервисаних тонова Шолца и Меркелове. Чини се да га немачки бирачи не воле посебно — други конзервативни политичари су популарнији, према анкетама — али Мерц је, кажу његове партијске колеге, и даље права особа за тај посао.

Политичари ЦДУ такође верују да ће се Мерц боље носити са Доналдом Трампом, који је гајио посебну антипатију према Меркеловој и Немачкој током свог првог мандата као председника САД. А сам Мерц верује да ће моћи да се супротстави Трампу много боље од Шолца.

Мерц је обећао да ће се супротставити Трампу тако што ће одлучније заступати спољнополитичке интересе Немачке, али када је реч о детаљима, понудио је само нејасна обећања.

У тексту се оцењује да Немачка остаје на милост и немилост Трамповим одлукама. После деценија постхладноратовског разоружања, немачка војска је неспособна да води продужени рат, а чак је и 2023. Берлин потрошио само 1,5 одсто БДП-а на одбрану (66,8 милијарди долара).

У међувремену, убеђивање Трампа у предности слободне трговине, макар само са Европом, изгледа као да је далеко, с обзиром да су царине основа економске агенде новоизабраног председника САД.

image