Министарство одбране Велике Британије ће ускоро организовати "ратну игру", у којој ће бити симулиран велики сукоб, услед забринутости да одбрамбена индустрија неће бити у стању да, довољно брзо, произведе неопходну количину опреме за прву линију фронта, пише "Тајмс".
Као део нове стратегије, војни добављачи ће морати да покажу како би у кратком року повећали производњу кључног наоружања - као што су дронови и ракете.
Ратна игра ће такође истражити како британско Министарство одбране и одбрамбена индустрија могу да одрже довољан број особља када су суочени са сталним прекидом ланца снабдевања и интензивним борбама.
"Како се сукоб у Украјини наставља, расте забринутост да нема довољно отпорности и флексибилности у ланцима снабдевања да би се одржало адекватно снабдевање оружјем на линији фронта", пише британски лист.
Званичници британског МО су посебно забринути што је до сада превише пажње стављено на скупу, најсавременију опрему која се споро производи, тешко ју је заменити и рањива је на технологију у настајању - попут дронова.
"Они кажу да је украјински сукоб јасно показао да је такозвана 'изузетна' опрема као што су софистицирани тенкови, оклопни транспортери и бродови веома рањива на нападе дронова, чија израда понекад кошта само неколико стотина фунти", наводи се.
Један од високо рангираних саговорника "Тајмса" из Владе Велика Британије, описао је промене виђене у Украјини као "тренутак појаве митраљеза за копнену војску и моменат открића млазног мотора за ваздухопловство".
Извори из Министарства одбране рекли су да се у Украјини технологија дронова развија сваких четири до шест недеља. Кључни произвођачи одбрамбене индустрије, рекли су, морали су да брзо произведу "делове комплета са великим утицајем, али у кратком временском року".
"То је нешто што треба да тестирамо да бисмо били сигурни да имамо способност да урадимо. У дуготрајном рату јаки сте само онолико колико је јака индустрија која стоји иза вас", изјавили су они.
Подразумева се да ће ратна игра укључивати интензивирање британског ангажовања у војном сукобу што ће довести до све веће потражње за оружјем које ће заменити оно које се користи на бојном пољу. То неће обухватати само планове за ванредне ситуације компанија за повећање производње, већ и тестирање рањивости ланца снабдевања и структура које су намењене за испоручивање опреме на прву линију.