Како преживети нуклеарни напад? Нађите подрум и надајте се најбољем, саветује америчка влада

У случају нуклеарне експлозије, појединци треба одмах да нађу склониште и легну лицем надоле

Америчка Федерална агенција за ванредне ситуације (ФЕМА) објавила је водич за преживљавање нуклеарног напада усред ескалације глобалних тензија.

"Нуклеарне експлозије могу да изазову значајну штету и жртве од експлозије, топлоте и радијације, али можете да сачувате своју породицу ако знате шта да радите и будете спремни ако до тога дође", написала је савезна агенција у водичу.

ФЕМА је у водичу нагласила да је "прозор деловања" свега 15 минута од нуклеарне детонације, а да су три "критична корака" за опстанак: Уђи унутра, Остани унутра и Остани у току.

У случају нуклеарне експлозије, појединци треба одмах да нађу склониште у чврстој, стабилној згради - идеално у подруму или централној просторији удаљеној од прозора и реше се контаминиране одеће и сперу како знају и умеју прашину и радиоактивне честице.

Наглашава се да би требало остати у затвореном најмање 24 сата, осим ако власти нису другачије наложиле и изузетно је важно да се избегне излазак на отворено јер падавине могу бити високо радиоактивне и опасне.

ФЕМА такође упозорава да нуклеарне експлозије могу да изазову значајна разарања не само од саме експлозије, већ и од последица падавина и ефеката електромагнетног пулса (ЕМП).

Због тога, наводи се у брошури за преживљавање ФЕМА, Американци би требало да имају комплете за хитне случајеве и лоцирају најближа склоништа.

"Ако је особа ухваћена напољу или на опасном месту када дође до експлозије, требало би да пронађе најближе, најбоље склониште које може и да легне лицем надоле. Ако су у возилу – што се у већини сценарија сматра небезбедним – појединци би требало да се сагну испод контролне табле", наводи ФЕМА.

Ако се поштују ове смернице, тврди ФЕМА, шансе за преживљавање су "значајно побољшане".

Упутства за несигурна времена

Нису само Американци ти који страхују од нуклеарног сукоба. Европа се такође припрема за ту могућност, апликацијама и брошурама којима саветује грађане да нагомилају храну и воду и тоалет папир, изграде бункере и науче да преживе без струје.

Немачка тако развија апликацију која би требало да помогне људима да лоцирају најближи бункер у случају напада. Шведска дистрибуира памфлет од 32 странице под насловом "Ако дође до кризе или рата". Пола милиона Финаца је већ преузело водич за приправност у ванредним ситуацијама.

"Живимо у несигурним временима. У нашем кутку света тренутно се воде оружани сукоби. Тероризам, сајбер-напади и кампање ширења дезинформација се користе да поткопају и утичу на нас", наводи се у уводу шведског памфлета.

Како би се то избегло, саветују Швеђани, грађани се позивају да направе "позамашну" залиху пијаће воде (и сваке године контролишу у каквом је стању), да имају довољно топле ћебади, одеће за хладно време и алтернативне начине грејања, да набаве радио на батерије и много енергетски јаке хране која може брзо да се припреми.

Сличну брошуру објавила је и Норвешка. Да би се заштитили у "турбулентном свету", Норвежани се саветују да прикупе залиху хране за најмање недељу дана укључујући хлеб, конзерве, намазе, суво вође, мед, чоколаду, енергетске штанглице, мед, орашасте плодове и крекере.

Такође би требало прикупити и лекове, на првом месту таблете јода у случају нуклеарног инцидента, и кеш.

Финска је објавила онлајн водич преживљавања кризних ситуација од несташице воде и шумског пожара до војног сукоба, са узнемирујућим насловом: "Да ли бисте преживели 72 сата?"

Циљ је, објаснили су аутори "Гардијану", јачање психолошке отпорности Финаца.

У међувремену, немачки фокус је на повећању броја својих бункера и склоништа након званичне процене да земља од 84 милиона људи има мање од 600 јавних склоништа, која заједно могу да приме само 480.000 људи.

Немачка домаћинства су позвана да адаптирају сопствене подруме, гараже или магазе, или ископају старе бункере, док ће градитељи зграда бити законски обавезни да у нове домове укључе склоништа – као што је Пољска већ урадила.