Сијарто у интервјуу за РТ: Одлука да се строго следи политика Вашингтона је грешка
Европска унија је много ослабила због украјинског сукоба. Одлука да слепо следи политику САД била је велика грешка за блок, рекао је у интервјуу за РТ мађарски министар спољних послова Петер Сијарто.
Шеф мађарске дипломатије је истакао да је поређење између помоћи ЕУ и САД Украјини од стране лидера блока "веома штетан приступ из европске перспективе" и навео да САД "готово да нису погођене сукобом између Москве и Кијева", а да је данак сукоба узела ЕУ.
"У Европи се дешавају деструкције, а европска економија је суочена са утицајима и последицама овог рата. Дакле, праћење америчке политике без икакве критике, то је велика грешка и верујем да је стратегија коју је Европска унија следила у последњих 1.000 дана неуспешна", рекао је Сијарто.
Коментаришући да ли је Европа изгубила јединствено на питању украјинског сукоба, Сијарто је истакао да је "очигледно да је већина европских лидера изгубила сопствени глас у том погледу".
"Верујем да би уместо глобализације сукоба, права стратегија била да се он локализује и да се учини све да се реши, уместо да се долива уље на ватру, што је био случај", рекао је Сијарто.
Мађарски министар је подсетио да је његова земља заузела другачији приступ сукобу и да је "једина земља у Европској унији која није испоручила оружје Украјини".
"Ми смо једина држава у НАТО-у, скоро једина, која отворено говори о црвеним линијама које се морају озбиљно држати. Ми смо ти који отворено говоримо о нашој оцени да је НАТО одбрамбени, а не нападачки савез. У наредним данима имаћемо много дебата у Европи, јер долази министар ОЕБС-а, долази министар НАТО-а. Биће тешких дебата и ми се искрено молимо да се до 20. јануара неће догодити ништа што би ствари учинило неповратним", навео је Сијарто.
Одговарајући на питање шта је Будимпешта мислила када је премијер Виктор Орбан рекао да руско распоређивање ракете "орешник" треба да буде нешто што ће натерати Европу да размисли", и да ли мисли да ће то заиста натерати његове европске колеге да преиспитају своје стратегије када је реч о сукобу у Украјини, Сијарто је рекао да "сви ови догађаји показују да мировна мисија мора да се јача и да се да све од себе да до мира што пре дође".
"Највероватније почевши од прекида ватре, што би дало прилику онима који су укључени да седну за преговарачки сто и разговарају о споразуму који води ка одрживом миру у нашем региону", рекао је мађарски министар спољних послова.
Коментаришући Трампов избор Кита Келога на месту специјалног изасланика за Украјину, односно да ли би то могло да помогне у разрешењу сукоба у Украјини и да ли ће Трампова администрација бити осетљивија на став Москве, Сијарто је рекао да откако су завршени амерички избори, постоји "највећа нада откако је рат избио, да ће се он окончати".
"Доналд Трамп је имао потпуно другачију визију у односу на овај рат од Камале Харис, јер је Камала Харис говорила о наставку стратегије америчке администрације, чијих смо утицаја, нажалост, веома свесни. И на крају дана, амерички грађани су донели врло јасну одлуку. Дакле, да се склопи мир у Украјини. С друге стране, имао сам част да пратим свог премијера на бројним састанцима са председником Трампом, чак и након што је избио рат. И оно што сам искусио током ових састанака, је да председник Трамп заиста верује у неопходност склапања мира", рекао је Сијарто.
Он је рекао да је Мађарска "црна овца" у Бриселу и подсетио на нападе на Орбана приликом посете Москви у којој је био у "мировној мисији".
"Видите да у Европи има много проратних политичара. Када седим на састанцима Савета за спољне послове са другим министрима спољних послова и слушам неке, толико сам тужан што су присутне такве екстремне проратне позиције, зато смо много пажње посветили томе шта ће се дешавати у Сједињених Држава, јер да председник Трамп није победио, сада бисмо могли да будемо умешани у нешто у шта никада не бисмо желели да будемо укључени", истакао је Сијарто.
Он је навео и да они који се "залажу против Мађарске", обично се такмиче за оне инвестиције које из Кине долазе у Европу.
"Тренутно, 44 одсто свих кинеских инвестиција усмерених на Европу сада је усмерено на Мађарску, и то чини многе друге земље веома љубоморним. Зашто? Зато што су ове инвестиције, инвестиције у будућност, отварају хиљаде нових радних места, нуде добре плате. То желе и друге земље", наводи министар спољних послова Мађарске.
Он је истакао да његова земља није спремна да говори по либералном мејнстриму и да по њему делује.
"Ми смо конзервативни, патриотски настројени, нама је национални интерес број један. За нас породицу чине мајка и отац и деца, где је отац мушкарац, мајка је жена", рекао је Сијарто.
Сијарто се дотакао и ситуације у Грузији, коју су протеклих дана захватили немири након што је грузијски премијер Иракли Кобахидзе најавио да ће замрзнути приступне преговоре са ЕУ до 2028, а протесте је отворено подржала ЕУ.
"Да је на тим изборима победила опозиција, не би било протеста, не би било спољног притиска и сви би хвалили фантастичан облик грузијске демократије. Али, ни Брисел, ни Вашингтон, ни Берлин, ни Париз не одлучује, већ грузијски народ. Велика излазност, више од 50 одсто подршке владајућој странци, то треба поштовати. Проблем је што је то веома уобичајено у Европи. У случају, ако на изборима не победе либерали, одмах се доводи у питање демократска природа целе земље и читавог политичког система. Ако либерали победе, све је у реду. Ако патриоте однесу победу побеђују, ако конзервативци, десница побеђује, природа демократије је одмах доведена у питање. И то је потпуно неприхватљиво", рекао је он.
Коментаришући парламентарне и председничке изборе у Румунији и то што је победа Калина Ђорђескуа у првом кругу председничких избора оцењена као "страно мешање, јер је он руски", Сијарто је рекао да "би требало да се препусти Румунима да у другом кругу одлуче кога хоће".
"Мислим да би узајамно поштовање требало да се врати у међународни политички живот, а обично се уздржавам од коментара о домаћим темама других земаља. Њихови грађани морају да доносе одлуке, јер постоје мађарски грађани који одлучују о будућности Мађарске, коју нико не треба да доводи у питање и оспорава. За нас је сјајна вест да су Мађари имали добар учинак на парламентарним изборима у Румунији, а Румуни ће ускоро одлучити о другом кругу председничких избора", истакао је Сијарто.
Реагујући на санкционисање руских медија и РТ, Сијарто је рекао да су то "двоструки стандарди и лицемерје Европљана".
"Они воле да упућују на одређене вредности, међу којима су слобода говора и слобода медија. И обично нападају друге на основу тих принципа. Али, када погледају себе, ни они не могу бити превише самоуверени", навео је Сијарто.