Кога би следећег Бајден могао да помилује?

Лажи и заташкавања породице Бајден трају дуго

Одлука одлазећег председника САД Џозефа Бајдена да помилује свог сина Хантера шокирала је Американце, са обе стране политичког спектра.

Хантер Бајден је осуђен за кршење федералних закона о држању оружја, након што је лагао да није наркоман. Такође је признао кривицу како би избегао политички непријатно суђење о утаји пореза које би, највероватније, открило неке од његових илегалних извора прихода.

Проблем није само у томе што је Џозеф Бајден помиловао свог сина за ове прекршаје – и тако без пардона слагао Американце да се неће мешати у судске поступке – већ што је издао "потпуно и безусловно помиловање" Хантеру за "све прекршаје против САД које је починио или је могао да почини или је учествовао од 1. јануара 2014. до 1. децембра 2024."

Нико није добио тако широко помиловање откако је Џералд Форд помиловао Ричарда Никсона пре педесет година.

Постоји разлог зашто помиловање Хунтера обухвата период од 11 година. Хантер је у априлу 2014. преузео посао у управном одбору "Бурисма холдингса", сумњиве украјинске гасне компаније, док је његов отац био потпредседник САД.

Хантер Бајден није имао квалификације за тај посао осим што је био Џоов син. Помиловање такође погодно покрива већину других Хантерових сумњивих послова у Кини и Румунији.

Треба имати на уму да ово није као да су давно отворени Трампови хотели и казина добили додатне послове од страних извора након његовог мандата 2016.

Трговање утицајем Џозефа Бајдена је увек био породични посао који укључује Бајденогог брата Џима и мрежу банкарских рачуна преко којих су, наводно, Бајденови добили милионе, пише "Дејли мејл" и наводи да никога не би смело да изненади ако "стрика Џим" добије помиловање.

Лажи и заташкавања породице Бајден трају дуго.

Џозеф Бајден је 2019. слагао да никада није разговарао са сином о његовим иностраним пословима, као и да никада није упознао ниједног Хантеровог сарадника.

Хантеров бивши пословни партнер Девон Арчер сведочио је прошле године о томе како је Бајден редовно разговартао са страним сарадницима свог сина, како би овај испао важнији у њиховим очима. Бајден се такође састао са Хантеровим руским и казахстанским партнерима у "Кафе Милану", живописном ресторану у Вашингтону.

Приликом дебате са Трампом 2020. Бајден је тврдио да његов син никада није зарадио на Кини. Лаж.

Тврдио је и да је Хантеров лаптоп "руско масло". У том истом лаптопу, један од мејлова наводи да "10 одсто држи Х за Великог момка". "Велики момак" је Џозеф Бајден, што је потврдио још један пословни партнер Хантера Бајдена, Тони Бобулински.

Године 2020, Бајденова кампања је ангажовала бивше шефове обавештајних агенција да поткрепе лажну тврдњу да је лаптоп "подметачина" Москве. Министарство правде под Бајденом је пустило да истекне рок за покретање поступка због оптужби за трговину утицајем, а узбуњивачи пореске управе открили су како је гушило и њихове истраге о породичном бизнису Бајдена.

Тек када је покушај заташкавања пропао, Министарство правде је морало да нађе бар неки случај против Бајдена који ће истерати до краја. Зато су изабрали и најбенигније.

Када је Џозеф напуштао потпредседничку функцију и када је његов политички наследник (и једина нада) син Бо умро, изгледа да су Бајденови пожурили да прикупе што је могуће више пара јер је деловало да се доба "пуњења џепова" завршава.

Сада се, пише "Дејли мејл", поново суочавају са политичком ирелевантношћу, а председник дрско користи своју моћ помиловања да би прикрио трагове.

Чак су и демократе уморне од Бајдена. А Трампов нови Конгрес ће на пролеће имати пуне руке посла са другим стварима. Али целокупно Бајденово заташкавање и љигавост коју је без сумње прикривао заиста би требало да буду разоткривени. Чини се да је потпуна истрага добро место за почетак, наводи лист.

Ова збрка је корумпирала најмање две председничке администрације. То је учинило јавност циничнијом према америчкој политици, агенцијама за спровођење закона и тужиоцима и спољној политици. То је затровало деценију америчких односа са Украјином.

Историјске књиге би требало да више од 10 посто кривице за све то припишу "Великом момку", закључује "Дејли мејл".