Јужнокорејски председник Јун Сук Јеол увео је ратно стање у земљи, оптужујући опозицију да контролише парламент, симпатише Северну Кореју и паралише владу антидржавним активностима.
Парламент Јужне Кореје гласао је за укидање ратног стања, саопштио је председник парламента.
Сто деведесет посланика од 300 гласало је за поништавање одлуке председника државе.
Према јужнокорејском закону, председник је дужан да се придржава гласања. Ипак, одлука о ратном стању остаје на снази све док је председник не повуче.
Водећа странка јужнокорејске опозиције позвала је да председник државе буде приведен правди због кршења устава.
"Проглашавам ванредно стање како бих искоренио про-севернокорејске снаге и заштитио слободни уставни поредак. Обновићу и заштитити слободну Републику Кореју, која пада у дубине националне пропасти", рекао је Јун у обраћању нацији раније данас.
У земљи је успостављена војна команда, која је објавила декрет о забрани свих политичких активности, укључујући протесте и активности политичких партија.
Грађани су се окупили испред зграде парламента где се војска сукобила са цивилима и посланицима који су покушавали да уђу у скупштину.
Специјалци су ломили прозоре да би ушли у зграду парламента, док су војни хеликоптери надлетали подручје.
Декрет који је издао начелник генералштаба генерал Парк Ан-Су ступио је на снагу у 23 сата по локалном времену.
Уредба такође ставља све медије и издаваче под контролу, а лекарима приправницима налаже да се одмах врате на посао у року од 48 сати.
Они који крше ванредно стање могу бити ухапшени или претресани без налога, према уредби, извештава јужнокорејска агенција.
Јун је у телевизијском обраћању додао да ће уклонити "антидржавне снаге што је пре могуће и нормализовати стање у земљи", позивајући грађане да имају поверења у њега и замоливши их да буду стрпљиви због могућих "непријатности".
Сједињене Америчке Државе су у контакту са владом Јужне Кореје и помно прате ситуацију, саопштено је из Беле куће.
Овај потез је одмах изазвао противљење политичара, укључујући лидера његове сопствене конзервативне странке, Хан Донг-Хуна, који је одлуку назвао "погрешном" и обећао да ће је "зауставити код народа".
Званичници Уједињених нација веома пажљиво и са забринутошћу прате ситуацију у Јужној Кореји, рекао је портпарол УН Стефан Дижарик новинарима у Њујорку.
Руска амбасада у Сеулу позвала је руске држављане да остану мирни, поштују препоруке власти и уздрже се од учешћа у масовним догађајима, посебно у оним политичким.
"Амбасада прати развој ситуације, а уколико се неко од грађана нађе у ванредној ситуацији, може да нас контактира на дежурној линији", наводи се у саопштењу.
Јун се од преузимања дужности 2022. године, бори да прогура своје агенде против парламента који контролише опозиција, наводи АП.