Крај драме у Јужној Кореји: Председник укинуо ратно стање, тврди да је покушао да спасе земљу
Влада Јужне Кореје гласала је за укидање ратног стања и расформирана је војна команда, након што је председник Јун Сук Јеол повукао је одлуку о увођењу ратног стања.
"Поштовани грађани, синоћ у 11 сати прогласио сам ванредно стање са чврстом вољом да спасем земљу од антидржавних снага које покушавају да паралишу суштинске функције државе и униште уставни поредак либералне демократије. Међутим, малопре је Народна скупштина затражила укидање ванредног стања, па су трупе ангажоване на пословима ванредног стања повучене", навео је јужнокорејски председник у саопштењу.
Он је појаснио да, како је у Сеулу касна ноћ, кворум за одлучивање у Државном савету још није постигнут, па ванредно стање ће бити укинуто чим то буде могуће.
"Међутим, тражимо од Народне скупштине да одмах прекине своје непромишљене поступке који паралишу функције државе кроз поновљени импичмент, законодавну манипулацију и манипулацију буџетом", поручио је председник.
Ипак, према најновијим извештајима из Сеула, опозиција се спрема да затражи импичмент председника након његовог данашњег иступа са увођењем ратног стања.
Подсетимо, одлуци о ратном стању придружио се данас војни врх, па је војска изашла на улице Сеула и покушала да спречи посланике да уђу у скупштину.
Парламент је ипак успео да донесе одлуку о укидању ратног стања, али је потребно да је председник и формално прихвати.
У једном тренутку јужнокорејска агенција Јонхап пренела је да је издат налог за хапшење лидера опозиције у Јужној Кореји Ли Јае-Миунга.
Такође, према информацијама агенције, требало је да буду ухапшени лидери Странке моћи народа и Демократске партије Кореје.
Испред скупштине окупили су се грађани да протестују иако је у Сеулу 3 сата после поноћи, како би тражили да ратно стање буде укинуто, али су се након одлуке председника државе разишли.
Портпарол Пентагона, генерал-мајор Патрик Рајдер, изјавио је током брифинга за новинаре да такође не верује да је проглашење ванредног стања до сада имало значајан утицај на отприлике 28.500 америчких војника распоређених у Јужној Кореји.
Пентагон је саопштио да су америчка и јужнокорејска војска "у контакту", али је приметио да није било захтева за помоћ из Сеула.