Бербокoва не искључује могућност слања војника у Украјину

Тим новоизабраног америчког председника Доналда Трампа, према неким извештајима, разматра да принуди европске владе да упуте своје војнике на демаркациону линију која би одвајала Русију и Украјину у оквиру Трамповог плана да оконча сукоб у Украјини

Шеф немачке дипломатије из редова странке Зелених, Аналена Бербок, није искључила могућност слања војника Бундесвера у Украјину у оквиру могућег будућег споразума о примирју.

Она је, уочи састанка шефова дипломатија земаља НАТО у Бриселу, који ће разговарати о сукобу у Украјини, рекла да ће "немачка страна подржати све оно што је у сврху будућег мира", додајући да ће Берлин на томе радити пуном паром, пренео је "Политико".

Тим новоизабраног америчког председника Доналда Трампа, према неким извештајима, разматра да принуди европске владе да упуте своје војнике на демаркациону линију која би одвајала Русију и Украјину у оквиру Трамповог плана да оконча сукоб у Украјини.

Новоизабрана шефица дипломатије ЕУ Каја Калас изјавила је током викенда да "не искључује ништа" када је реч о европском војном присуству у Украјини у оквиру било каквог споразума о прекиду ватре, али је додала да је на Кијеву да о томе одлучи.

Како наводи "Политико", немачка влада је до сада била против било каквих планова о размештају својих војника у Украјини, али, како каже бивши начелник у немачком министарству одбране и члан Центра за анализу европске политике ЦЕПА, Нико Ланге, министарку Бербок "не кошта ништа" да наговести да би Берлин подржао сваки међународни мировни напор.

"Свако најпре разматра други корак, пре првог", указао је Ланге, додајући да руски председник Путин нема разлога да заустави војну офанзиву.

Превремени избори у Немачкој 23. фебруара вероватно ће довести до промена већег дела владе, при чему представници десног центра, проукрајински Демохришћани воде у анкетама.

Актуелни канцелар Олаф Шолц најавио је током посете Кијеву у понедељак да је већ усвојен пакет војне помоћи Украјини од 650 милиона евра.