САД се окрећу ка новим ратовима: "Трамп 2.0" ће покушати да замрзне сукоб у Украјини

Суштинска ствар са "Трампом 2.0" биће предстојећи рат против Кине. Овај, за сада трговински рат, биће посебно бруталан, тврди пакистански аналитичар Салман Рафи Шеик

Новоизабрани председник Доналд Трамп веома добро схвата да је рат у Украјини изгубљен. Руси су, како је рекао у јулу током телефонског разговора са Владимиром Зеленским, победили Наполеона и Хитлера: "Руси се боре. Они имају праву ратну машину."

Због тога је неопходно скренути пажњу америчке и светске јавности са сукоба у Украјини и окренути се новим ратовима, против Кине и Ирана.

Реч је само о "благој промени фокуса 'вечитих ратова'", примећује бразилски аналитичар Пепе Ескобар на сајту "Фондација стратешке културе", а не о неком суштинском заокрету у америчкој спољној политици.   

Ово потврђује и програмски директор Валдај клуба и један од водећих руских аналитичара Андреј Сушенцов, који је у разговору за ТАСС изјавио: "Трамп размишља о окончању украјинске кризе, не из било какве симпатије према Русији, већ зато што схвата да Украјина нема реалне шансе за победу. Његов циљ је да и убудуће сачува Украјину као оруђе у служби интереса САД и да се фокусира на замрзавање сукоба, а не на његово решавање. Под Трампом ће се без сумње наставити дугорочна стратегија супротстављања Русији. САД имају користи од украјинске кризе, без обзира на то која администрација је на власти."

Москва не гаји никакве илузије о Трампу 2.0, закључује бразилски аналитичар. "Путинови услови за решавање украјинске загонетке су добро познати: потпуно повлачење Кијева из Донбаса и Новоросије, без чланства Украјине у НАТО-у, крај свих 15.000 и плус западних санкција, као и несврстана Украјина, без нуклеарног наоружања", истиче Ескобар.

О свему осталом се може преговарати, али не и о томе. У супротном, рат ће се наставити, све до потпуне капитулације Украјине. 

Рат против Ирана и маргинализација Европске уније

Рат са Ираном био би за Трампа "прави рат избора", закључује Ескобар, јер би то био истовремено рат против три чланице БРИКС-а: против Русије, Кине и Ирана. "Уосталом, америчка владајућа класа је већ дубоко увучена у прави хибридни рат против БРИКС-а", додаје он.

Иначе, Техеран извози већину енергената у Кину и представља важно, заправо суштинско чвориште Међународног транспортног коридора Север-југ (ИНСТЦ) и Иницијативе "Појас и пут" (БРИ).

"То ће бити упориште спољне политике хегемона почев од 20. јануара, јер практично сва Трампова именовања почивају на убеђењу да је могуће раскинути свеобухватно стратешко партнерство Русије и Кине и спречити Кину да купује енергенте од Ирана", закључује Ескобар.

То, уједно, подразумева и даљу маргинализацију Европе. Како уочава бразилски аналитичар Лукас Лејрос, сада је циљ Вашингтона да се терет изгубљеног рата у Украјини пребаци на леђа Европе.

Свима је познато да Европа није у стању да поведе, а камоли добије неки рат. Овде је реч о "финансијској подршци" Европе Вашингтону, будући да САД имају веома опипљиве користи од војне помоћи Кијеву. Сада би ЕУ куповала америчко оружје за Украјину.

"Ипак, повећање издатака за одбрану које захтевају САД, није само безбедносно питање, већ пре свега одраз растућих економских и трговинских напетости између два блока. Ово питање је посебно осетљиво за европске земље, од којих многе имају привреду која је оријентисана на услуге и радије усмеравају своје буџете ка социјалној заштити и инфраструктури уместо да улажу у средства у одбрану", напомиње Лејрос.

Осим тога, додаје он, притисак да се повећају "инвестиције у одбрану" долази у посебно деликатном тренутку, јер се многе земље Европске уније суочавају са фискалним потешкоћама, које је погоршала економска криза, изазвана санкцијама против Русије

Предстојећи брутални рат против Кине

Суштинска ствар са Трампом 2.0 биће предстојећи рат против Кине. Овај, за сада трговински рат, тврди пакистански аналитичар Салман Рафи Шеик на сајту "Њу истерн аутлук", биће посебно бруталан.

За Трампа 2.0, додаје Рафи Шеик, "Кина је много већи проблем, који захтева посебан третман". На пример, предложене царине за "остатак света" за амерички увоз износиће између 10 и 20 одсто. Међутим, када је у питању Кина, Трамп предлаже повећање царина за 60 одсто.

У чему ће се разликовати нови од претходног трговинског рата са Кином, који је започео Трамп, а наставио његов наследник Џозеф Бајден?

"Кина је сада много боље опремљена алатима за одмазду којим ће узвратити Вашингтону и заштитити себе. Трампова администрација ће доживети нешто што није доживела у периоду између 2016. и 2020. Ако Трамп поведе овај рат, а он то сигурно жели, остаје питање да ли ће САД моћи да поднесу неизбежне трошкове. Неуспех у покривању трошкова значи наношење терминалне штете америчкој економији", сматра Рафи Шеик.

А ту су, наравно, и амерички потрошачи, којима ће бити ускраћен приступ осетно јефтинијим кинеским робама.

"Кина је најважнија економија у данашњем свету", додаје пакистански аналитичар. У том смислу, Трамп је већ именовао прави "ратни кабинет", који се састоји од "антикинеских јастребова", почев од Џона Ретклифа, који би требало да преузме ЦИА, до саветника за националну безбедност Мајкла Волца.

А ту је, најзад, и Роберт Лајтхајзер, који треба да постане Трампов представник за трговину. Лајтхајзер је већ одиграо кључну улогу у Трамповом "трговинском рату против Кине 1.0".

Године 2023. Лајтхајзер  је објавио једну антикинеску књигу, а потом је, пред комисијом Представничког дома, изјавио: "Верујем да је Кина најопаснија претња са којом се суочавамо као нација… Заиста, можда је то најопаснији противник којег смо икада имали."

Није могао да буде речитији од тога.