Сједињене Америчке Државе позвале су на детаљну истрагу о "потезима Москве да утиче на председничке и парламентарне изборе у Румунији", након што су документи с којих је скинута ознака тајности 4. децембра открили да је та земља била мета "агресивне хибридне руске акције" која је довела до прошломесечне изненадне победе проруског кандидата крајње деснице, пише "Радио Слободна Европа".
Румунски Врховни савет за националну безбедност (ЦСАТ) скинуо је ознаку тајно са докумената, рекавши да они показују да је чланица ЕУ и НАТО била мета "различитих координисаних акција које су довеле до првог круга председничких избора 24. новембра, у којима је победио Калин Ђорђеску".
Саопштили су и да је његова победа резултат координисане кампање на друштвеним мрежама, коју је највероватније организовао "државни актер".
Парламентарни избори недељу дана касније резултирали су порастом три проруске крајње десничарске странке које су освојиле око трећину гласова, иако се чини да проевропске странке имају довољно гласова да формирају коалициону владу.
Бирачи ће 8. децембра одлучити о победнику председничких избора у другом кругу у којем ће се Ђорђеску суочити са кандидаткињом десног центра Еленом Ласкони.
Према документима с којих је скинута ознака тајности, "румунска обавештајна служба верује да је Ђорђеску масовно промовисан на ТикТоку" уз, како преноси РСЕ, "подршку Русије кроз више метода, укључујући координисане налоге, алгоритме за јачање његове присутности на платформи и плаћену промоцију".
Документа помажу како би се објаснило како је његова популарност порасла с 1 одсто непосредно пре трке на 22 одсто кроз опсежну операцију манипулације која је укључивала утицајне особе и ухватила у замку румунске институције као и обичне бираче.
Портпарол Стејт департмента Метју Милер рекао је да, иако се САД не мешају у избор румунског народа или изборни процес, Вашингтон је "забринут извештајем ЦСАТ-а о умешаности Русије у злонамерну сајбер-активност која је осмишљена да утиче на интегритет румунског изборног процеса".
Милер је рекао да је Румунија јак савезник у НАТО-у и да САД цене њен допринос безбедности савеза и да тешко стечену позицију земље у трансатлантској заједници не могу да промене "страни актери који желе да одмакну спољну политику Румуније од западних савезника".
"Таква промена политике имала би озбиљне негативне последице на безбедносну сарадњу САД са Румунијом", рекао је Милер.
У документима са којих је скинута ознака тајности се наводи да су инфлуенсери на ТикТоку регрутовани да промовишу Ђорђескуа директно јавном подршком и индиректно кроз неутралне поруке које су садржавале ознаке повезане с њим.
Пронађено је на десетине ТикТок налога који су лажно користили лого обавештајне службе и назив Антитерористичка бригада (БАТ), а сваки је приказивао хиљаде пратилаца и преко 100.000 лајкова.
Ђорђеску је рекао румунским изборним властима да није потрошио ништа на своју кампању.
"Обавештајна служба повезала је операцију с Русијом напомињући да су подаци о приступу званичним румунским изборним интернет страницама објављени на руским платформама за сајбер-криминал. Приступни подаци вероватно су набављени циљањем на легитимне кориснике или искориштавањем легитимног сервера за обуку", навела је обавештајна служба.
Русија је негирала било какво мешање у изборе у Румунији.
У саопштењу Стејт департмента наводи се да Вашингтон "пажљиво прати изборе у Румунији" и да ће "наставити да ради заједно (са румунским властима) на очувању безбедности наших нација и просперитета и благостања наших грађана".