Свет

Парализа Француске, Макрон у проблему: Тражи се његова оставка, а ко би могао да замени Барнијеа?

Очекује се да ће Мишел Барније данас поднети оставку Емануелу Макрону
Парализа Француске, Макрон у проблему: Тражи се његова оставка, а ко би могао да замени Барнијеа?© Tanjug/AP/Sarah Meyssonnier

Колапс француске владе у среду увече значи да је сада коначно ред да председник Емануел Макрон иступи и да се суочи са све јачом политичком и економском кризом, пише "Политико".

Очекује се да ће Мишел Барније, француски премијер, поднети оставку Макрону данас након што је изгласано неповерење његовој влади синоћ. Макрон би вечерас требао да се обрати нацији.

После бурне дебате у Народној скупштини – обележене подсмесима и звиждуцима – 331 од 577 француских посланика гласало је за смену премијера Мишела Барнијеа у гласању о неповерењу, након што je одлучио да искористи члан 49.3 француског устава да би издејствовао усвајање буџета без гласања.

Наиме, Барније је хтео да Француској наметне неуобичајене мере штедње, а опозиционе левица и десница то нису хтеле – барем не у таквом облику. Зато је Барније, без гласања у парламенту, усвојио социјални буџет, кључни део својих планова, а такав корак му омогућава Устав (члан 49.3).

Међутим, такав потез је имао своју цену – гласање о неповерењу влади.

Након што формално поднесе оставку, Барније ће постати премијер који је најкраће био на тој функцији у историји модерне француске републике и први кога је парламент "избацио" од 1962. године.

Све већи број посланика тражи оставку Макрона

Политички хаос навео је све већи број посланика да траже оставку Макрона, чији мандат траје до 2027. То би био потез без преседана у модерној француској политици.

Макронова канцеларија саопштила је да ће се председник позабавити политичким ћорсокаком у говору у четвртак у 20 часова.

Говорећи пре гласања, лидерка крајње деснице Марин ле Пен рекла је да ће Макрон "жртвовати судбину Француске због своје сујете", ако се не повуче .

"Емануел Макрон је напао темеље нације у последњих седам година", рекла је Ле Пенова, задобивши аплауз њених присталица које су покушавале да пригуше звиждуке Барнијеових савезника.

"Он једини може да извуче земљу из колотечине у којој се налази (својом оставком)", поручила је она.

Матилде Пано, представница левице у парламенту из партије Непокорена Француска, рекла је да је гласање у среду представљало пораз за "политику Емануела Макрона".

"Да бисмо изашли из ћорсокака, тражимо да Емануел Макрон оде", рекла је она новинарима после гласања.

Колективни неуспех

Председница Народне скупштине Жаел-Брон Пиве назвала је пад владе "колективним неуспехом" Француске. Она је јутрос изјавила за "Франс Интер" да се сада мора брзо пронаћи замена за Мишела Барнијеа, преноси Си-Ен-Ен.

"Сада морамо да пронађемо средства да уведемо стабилност, да обезбедимо држави буџет. Не смемо губити време", поручила је.

Како преноси Си-Ен-Ен, позивајући се на анкету француског РТЛ-а, скоро две трећине Француза каже да је за то да Емануел Макрон поднесе оставку на место председника.

Ова анкета је спроведена неколико сати након што је влада Мишела Барнијеа изгубила поверење и показала је да 64 одсто испитаника позива Макрона да се повуче.

Кога би Макрон могао да изабере да замени Барнијеа?

Емануел Макрон би, како пишу светски медији, могао врло брзо да именује новог премијера. Један извор рекао је новинској агенцији Ројтерс да жели да именује премијера пре церемоније поновног отварања катедрале Нотр-Дам у суботу.

Сваки нови премијер суочиће се са истим изазовима које је Мишел Барније имао, с тим да нови парламентарни избори неће моћи да буду расписани до јула.

Два имена се наводе као први кандидати за замену Барнијеа: Себастијан Лекорну – актуелни министар одбране који је лојалан Макрону и брзо је предложен као потенцијална замена за Барнијеа.

Друга опција је, наводно, пише Си-Ен-Ен, Франсоа Бајру – истакнута политичка личност, центриста, који је био кандидат за председничке изборе 2002, 2007. и 2012. године.

А како пише француски "Паризијен", Макрон ће се данас састати са њим у Јелисејској палати на ручку. Он је још један кључни савезник Макрона, коме је помогао да освоји место председника 2017. и 2022. године.

Сам Барније је оптужио законодавце да су се понашали неодговорно срушивши његову владу.

"Не могу да прихватим идеју да би институционална дестабилизација могла да буде циљ који окупља већину посланика у тренутку када се наша земља суочава са дубоком моралном, економском, финансијском и грађанском кризом", рекао је он пре гласања.

Међутим, ништа не указује на то да би било лакше формирати владу која би била способна да добије подршку парламента, него што је то било пре три месеца, пише "Политико".

Распуштање такође није опција, јер Макрон не може да распише нове изборе пре лета 2025.

"Ова (национална) скупштина је немогућа", рекао је Барније својим министрима окупљеним у палати Матињон након гласања, рекао је један извор.

"Искрено желим следећем тиму сву срећу", додао је.

Ускоро, Француска ће морати да се припреми за неистражени терен.

Француска скоро сигурно у нову годину улази без буџета

Земља ће скоро сигурно, пише "Политико", ући у нову годину без буџета, и док би од Барнијеа могло бити затражено да остане на дужности и предложи ванредне хитне законе, такве мере не би учиниле ништа да се смањи дефицит – тренутно пројектован на 6,1 одсто бруто домаћег производа.

Како пише овај портал, политички преокрет тешко да би могао да дође у горем тренутку за Европу, којој је преко потребно лидерство да би се суочила са изазовима у распону од повратка Доналда Трампа на власт до сукоба у Украјини и потенцијалног трговинског рата са Кином.

Немачка, "друга половина мотора" који покреће континент, нема потребне квалитете да преузме кормило док се бори са сопственим политичким нередом и распршеном економијом.

image