Ле Пен: Није време за Макронову оставку, буџет могућ ако нови премијер буде разуман
Марин Ле Пен је рекла да Француска може да превазиђе колапс владе како би испоручила буџет за "неколико недеља" под условом да нови премијер буде спреман да спорије смањи дефицит.
Ле Пен је рекла да план одлазеће администрације да се буџетски јаз доведе на три одсто економске производње до 2029. године није кредибилан за земљу и да је потребна "разумна путања" заснована на стварању богатства и уштедама.
"Желимо да апсорбујемо дефиците, али желимо да то урадимо интелигентно, не лишавајући себе шансе да се реиндустријализујемо, да помогнемо компанијама", рекла је она у интервјуу за "Блумберг".
"Ово је тако суштински проблем за нас", додала је.
Марин Ле Пен има огроман утицај на фискални пут Француске откако је њена странка постала највећа у скупштини после ванредних избора које је расписао Емануел Макрон овог лета.
Кога год председник изабере за следећег премијера биће му потребна њена имплицитна подршка да не би био свргнут у још једном гласању о неповерењу.
Политички ћорсокак у парламенту навео је неке опозиционе посланике да траже Макронову оставку. Ле Пен сматра да такав потез француског председника не би био "драматичан", али да није право време за његов излазак.
Уместо тога, приоритет је пронаћи нови систем гласања који би могао да обезбеди већину на вероватним изборима које Макрон може да распише од јула, рекла је она.
"Када дође до политичке кризе или кризе институција, не може бити другог решења осим оставке председника Републике", рекла је она. "То тренутно није случај."
Француски председник је рекао да не планира да поднесе оставку и да ће одслужити свој мандат који истиче 2027. године.
Неизвесност у Паризу око будућности владе Мишела Барнијеа (који је поднео оставку) и буџета подстакла је забринутост инвеститора због већ натегнутих француских јавних финансија последњих недеља.
Државни трошкови задуживања у поређењу са сличним земљама су у једном тренутку порасли на максимум који није виђен од дужничке кризе у еврозони пре више од деценије.
Макронов први задатак након распада владе је да изабере замену за Барнијеа, чији је мандат био најкраћи од оснивања Пете републике 1958.
Ле Пенова је рекла да следећи премијер мора да покаже "поштовање" према свим политичким партијама да би имао шансу да преживи.
"На крају, име ми није важно – важан је метод", рекла је она.